נוגדנים לא מובנים

שטרן: אי אפשר להתקיים רק מלימוד תורה. צריך ליבה

הרב האשכנזי הראשי של ירושלים אמר, בניגוד לעמדתם של ראשי הרבנים, כי אי אפשר לקיים מדינה יהודית ללא לימודי ליבה

הרב אריה שטרן, מועמד לרבנות העיר ירושלים. צילום: אריאל הורוביץ, ויקיפדיההרב אריה שטרן, רב העיר ירושלים. צילום: אריאל הורוביץ, ויקיפדיה

הרב אריה שטרן, הרב האשכנזי של ירושלים, מתח אתמול ביקורת על ההתנגדות של הרבנים החרדים ללימודי ליבה. "לקיים מדינה יהודית זה בוודאי דורש את לימודי הליבה. אי אפשר לחשוב שאפשר להתקיים – אפילו במושגים של העולם החרדי – רק על ידי לימודי תורה, שהם חשובים ביותר גם בעיני, אבל אי אפשר שיהיו רק הם. בוודאי שצריך להיות לימודי ליבה", אמר שטרן.

הרב שטרן, שמשתייך לציונות הדתית, אמר גם שיש לעודד לימודי ליבה בחברה החרדית. "חבל שבעולם החרדי הנושא הזה עדיין מוזנח", אמר. "אני יכול לומר לכם, כמי שמצוי בלימוד התורה, לימודי הליבה לא מפריעים בכלום ללימודי התורה, אלא באיזה מקום כשזה נעשה ביחד זה טוב לזה וטוב לזה, ואין

לימודי הליבה לא מפריעים בכלום ללימודי התורה, אלא כשזה נעשה ביחד זה טוב לזה וטוב לזה

שום סיבה שצריך לוותר על משהו. אני חושב שצריך לעודד את הדבר הזה".

בהקלטה שהגיעה לידי "כיכר השבת", שטרן מתח ביקורת על הרבנים היוצאים נגד לימודי הליבה. "זה קשור לעולם החרדי, שיש אצלו נוגדנים שאפילו לא מובנים כל כך", אמר.

בעבר התבטא הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, מראשי הציבור הליטאי, נגד לימודי הליבה. שטיינמן אמר כי מנהלים של תלמודי תורה צריכים "לעמוד כחומה בצורה ולא לשנות כחוט השערה מדרך החינוך שקיבלנו וחינכנו עד היום". האדמו"ר מוויז'ניץ אמר בעבר, שבנוגע ללימודי הליבה צריך ללכת "למלחמת חורמה. לא ניכנע ולא נוותר. אין להתערב בחינוך הטהור".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?