"אבחון קטלני"

חוברת נגד גיוס: "צו ראשון – כמו המאבחנים באושוויץ"

החוברת מתארת את החיילים בלשכות הגיוס כנאצים וקניבלים. מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "מדובר באנשים חולים שאין להם שום גבול, כולל השוואה מחפירה של צה״ל לנאצים"

מתוך החוברת ''הציידים'', נגד מגייסי חרדיםמתוך החוברת ''הציידים'', המסיתה נגד מגייסי חרדים

חוברת שהופצה בימים האחרונים בישיבות חרדיות מזהירה את התלמידים מפני התייצבות בלשכות הגיוס ומדמה את החיילים המשרתים בהן לנאצים ולקניבלים.

החרדים הקיצונים שניסחו את החוברת, "תדריך למתייצב", מתארים את הצפוי לצעירים שיתייצבו בלשכת הגיוס כשיוזמנו לצו ראשון: "בשעה הקרובה בוחנים כל חיוך וכל משפט שלך כדי לתת לך אבחון קטלני, בדומה ל'מאבחנים' בשערי המוות של אושוויץ, שבחנו את מצבו של כל נער, וכל שינוי קל שבקלים יכל לקבוע את גורלו למות".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "מדובר באנשים חולים שאין להם שום גבול, כולל השוואה מחפירה של צה״ל לנאצים. חוברות תועבה מהסוג הזה מתפרסמות שוב ושוב רק בגלל אזלת היד של רשויות החוק, שאינן פועלות נגד המפרסמים".

לדברי רגב, "פרסום החוברת מבליט עוד יותר את הצביעות של הקואליציה, שדאגה לאשר השבוע בכנסת הצעת חוק למניעת הסתה נגד גיוס במגזר הערבי אך אינה מעזה לגעת במסיתים החרדים. אין גבול לציניות של הקיצונים החרדים, אבל גם אין גבול לציניות של חברי הכנסת. הממשלה מוכנה לעצום עין לנוכח ההשתמטות ההמונית של מצביעי המפלגות החרדיות מן השירות

מתוך החוברת: הם לא צריכים אותך בתור אדם. הם צריכים אותך בתור ליטרת בשר... על כל ראש שהם מגייסים הם מקבלים כסף, והרבה כסף

הצבאי, לסרס את חוק הגיוס וגם להבליג על הסתה כמו זו הנחשפת עכשיו. כל זאת תמורת קניית קולות הפוליטיקאים החרדים בניגוד לרצונם של מצביעי מפלגות הקואליציה ורוב הציבור".

מחברי המדריך מזהירים צעירים חרדים לא להתרשם ממאור הפנים שבו יקבלו אותם בלשכות הגיוס, משום שמטרתו אחת: לפתות אותם לעזוב את עולם התורה. את החיילים שיקבלו את פני הצעירים מדמים מחברי המדרך לקניבלים. "זו לא התרגשות והתפעלות מכישרונותיך הרבים ומאישיותך המיוחדת", נכתב שם. "הם לא צריכים אותך בתור אדם. הם צריכים אותך בתור ליטרת בשר... על כל ראש שהם מגייסים הם מקבלים כסף, והרבה כסף".

שום ארגון רשמי לא חתם על החוברת, אבל בניגוד לפרסומים דומים מן העבר, אי אפשר לייחס אותה רק לחוגים האנטי-ציוניים המוכרים. לפי ynet, היא מיועדת לתלמידי ישיבות מהזרם המרכזי ובין מפיציה נמצא "הפלג הירושלמי" של הציבור הליטאי. מנהיג הפלג, הרב שמואל אוירבך, יוצא נגד חוק הגיוס גם במתכונתו הרכה. הוא האשים את המנהיגים החרדים הבכירים בפשרנות בנושא והורה לחסידיו שלא להתייצב כלל בלשכות הגיוס.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?