טבילה לכולן

עתירה לבג"ץ: לאפשר לרווקות לטבול במקווה

שתי רווקות ושני ארגוני נשים דורשים משר הדתות ומהרב הראשי לבטל הנחיה המונעת טבילה מרווקות, מגרושות ומאלמנות

מקווה טהרה לנשים בירושלים. צילום: zeevveez, flickrמקווה טהרה לנשים בירושלים. צילום: zeevveez, flickr

ארגוני נשים ושתי רווקות הגישו בשבוע שעבר עתירה לבג"ץ, שבה הם דורשים לאפשר לרווקות, לאלמנות ולגרושות לטבול במקווה ללא מגבלה. העתירה מופנית נגד השר לשירותי דת, יעקב מרגי, ונגד הרב הראשי לישראל, יונה מצגר.

ארגון "קולך", מרכז צדק לנשים ושתי נשים רווקות מבקשים בעתירה לבטל את ההנחיה המונעת מהנשים האמורות לטבול במקוואות בישראל. דרישה נוספת היא לפרסם הנחיה שמבהירה כי הנחייתם של מרגי ומצגר היא בבחינת פסיקה הלכתית בלבד, המיועדת לידיעת הציבור, אך אין בה כדי לאפשר למועצות הדתיות למנוע מרווקות, מאלמנות ומגרושות לטבול, אם רצונן בכך. הממסד הרבני מתנגד למהלך, מכיוון שיש הרואים בטבילת רווקות גושפנקא לקיום יחסי מין ללא נישואים.

לעתירה צורף מכתב מאת הרב מצגר. "...אשר על כן בא אני בזאת לחזק ולבצר פסקם של ראשונים ואחרונים ולהודיע בשער בת רבים כי איסור גמור הוא לאישה פנויה, הן רווקה והן אלמנה או גרושה לטבול לטהרתה, וחובה למונעה ואסור לסייע בידה – והפורץ גדר יישכנו נחש", נאמר במכתב.

לפי העתירה, כותב אביעד גליקמן ב-ynet, באפריל 2010 פנתה למרכז צדק לנשים החיילת פליאה אוריה, שבמשך שלוש שנים

הרב מצגר במכתב: איסור גמור הוא לאישה פנויה, הן רווקה והן אלמנה או גרושה לטבול לטהרתה, וחובה למונעה ואסור לסייע בידה – והפורץ גדר יישכנו נחש

ניסתה כמה וכמה פעמים לטבול במקווה במקום מגוריה, ונדחתה על ידי הבלניות. הנימוק לדחייה היה היותה רווקה. בעתירה נטען כי אוריה רואה בטבילה במקווה חלק מאמונתה הדתית ומעבודתה הרוחנית. הבלניות הסבירו כי סירובן לאפשר לה לטבול מעוגן בהנחיות של המועצה הדתית.

בעתירה מובא גם סיפורה של העולה החדשה אמיתל זקס, שבספטמבר 2009 התלוותה למשפחה שאצלה התארחה לטבילה במקווה בערב יום כיפור. הבלנית אסרה עליה לטבול בנימוק שהיא רווקה. לטענת זקס, הבלנית אף אמרה לה שטבילה כזו תהיה חילול הקודש, כפירה וצביעות.

ארגון "קולך" ומרכז צדק לנשים טוענים כי הרב הראשי ומועצת הרבנות הראשית הוציאו תחת ידיהם הנחיה שנועדה לכפות איסור דתי. לדבריהם, ההנחיה מונעת מנשים לקיים מצוות טבילה לפי השקפתן – ולכן היא בגדר כפייה דתית והפרת חופש הדת והמצפון. "התוצאה של כפייה דתית זו היא אפליה פסולה בין נשים רווקות לנשואות", נטען בעתירה.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?