ביקורת בסימן שאלה

ש"ס, בג"ץ והצביעות

פנייתם של אנשי ש"ס לבית המשפט בניסיון למנוע את מינויו של רמי סדן ליו"ר חדשות 10 נגועה בצביעות, כותבת מזל מועלם ב"ישראל פולס"

פעילי ש''ס מניפים שלטי ''המהפכה חוזרת'' במערכת הבחירות לכנסת 26012015 צילום: יונתן סינדל, פלאש 90פעילי ש''ס מניפים שלטי ''המהפכה חוזרת'' במערכת הבחירות לכנסת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

סגני ראשי רשויות מטעם ש"ס הגישו עתירה לבג"ץ, בעקבות מינויו של רמי סדן ליו"ר הדירקטוריון של חדשות 10. אנשי ש"ס מבקשים למנוע את מינויו של סדן, שבעבר היה יועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות פרסום התבטאויות שהשמיע בישיבה שבה הציג את מועמדותו לתפקיד.

על פי פרסום ב"הארץ", באותה ישיבה אמר סדן כי הוא ״שונא את תנועת ש"ס ואת הגנב אריה דרעי". דרעי, יו"ר ש"ס ושר הפנים, מאיים במשבר קואליציוני אם ראש הממשלה לא יורה על ביטול המינוי. הוא גם הכריז על חרם הצבעות בכנסת מצד מפלגתו עד שמינוי סדן לא יבוטל.

במאמר באתר "ישראל פולס" כותבת מזל מועלם כי הפנייה של ש"ס לבג"ץ נגועה בצביעות. עשרות שנים בג"ץ נחשב בש"ס להתגלמות הרוע, אבל מועלם מציינת כי ביום רביעי שעבר סיכמו יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן מהליכוד, וח"כ יגאל גואטה מש"ס, על הפסקת המחאה הקואליציונית עד שבית המשפט יקבל הכרעה בעתירה.

מועלם מביאה דוגמאות רבות לביקורת שהיתה לש"ס במשך שנים על בית המשפט העליון ועל בג"ץ, שבהם ראו אנשיה חלק

אם שופטי בג"ץ הם רשעים ופושעים, אליטיסטים ושונאי מזרחיים – מה הטעם לפנות אליהם?

מהאליטה האשכנזית ששמה לה למטרה לחסל את דרעי. בכל השנים שבהן התנהל המשפט נגד דרעי, שהסתיים בהרשעתו בשוחד, ש״ס ניהלה מאבקים קשים נגד בתי המשפט.

גם בשנים שלאחר מכן, מציינת מועלם, כל פסיקה של בג״ץ בענייני דת ומדינה נענתה בהתקפות של אנשי ש״ס, שלפעמים גבלו בהסתה. היא מזכירה כי המנהיג הרוחני המנוח של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, אמר בדרשתו השבועית באוגוסט 2012: "מי שהולך לדון בערכאות של גויים שדנים לפי חוקות שלהם הרי זה מרים ידו בתורתו של משה רבנו ונקרא רשע… הם דנים כמו דיני אומות העולם. לא כמו התורה. מקבלים עדות של אשה".

לכן הפנייה לבג"ץ נגד מינויו של סדן נתפסת עתה כצביעות וציניות. "אם שופטי בג"ץ הם רשעים ופושעים, אליטיסטים ושונאי מזרחיים – מה הטעם לפנות אליהם?" כותבת מועלם. והיא שואלת: "האם יכול להיות שבסתר לבו דרעי לא באמת מאמין בביקורת שמתח על בג״ץ לאורך השנים?"

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?