לא שוויוני, לא חוקי

60% מהתקציב ל-15% מהנוער

בגלל שיקולים קואליציוניים, במשך שנים רבות נערים חרדים בסיכון מקבלים פי ארבעה מבני גילם מכל מגזר אחר בחברה, אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, בתוכנית "שיחת היום"

משרד הרווחה מקצה כ-60% מהתקציב המיועד לטיפול בנוער בסיכון לנערים חרדים, אף על פי שהם מהווים כ-15% מכלל בני הנוער בישראל.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר בתוכנית "שיחת היום" בערוץ 2, כי נתון זה, שעמותת חדו"ש חשפה לאחרונה, מצביע על תופעה שנמשכת שנים רבות. "הנתונים הולכים משנה לשנה. זה הגיע בשנה שעברה ל-75%", אמר אילן. לדבריו, הקצאת אחוז כזה מהכספים המיועדים לנוער בסיכון לנערים חרדים אינה חוקית, מפני שחוק יסודות התקציב, השקול לחוק יסוד, קובע שאי אפשר לחלק תקציבים לפי מגזר ויש לחלקם באופן שוויוני.

"אחד הנתונים המעניינים הוא, שכשאתה מחלק את זה לפי ילד, כל נער חרדי מקבל פי ארבעה מנער לא חרדי", אמר אילן.

הסיבה לחלוקת הכספים הלא שוויונית היא שיקולים קואליציוניים. "בשנים האחרונות הפוליטיקאים החרדים הבינו שיש להם בעיה מאוד קשה של נוער בסיכון, מה שהם קוראים 'שבב', והם כל הזמן דוחפים תקציבים לשם", הסביר אילן. "הסיבה שהם רוצים את זה בנפרד היא נורא ברורה: הם רוצים שהילדים האלה לא ייצאו (מהחברה החרדית)".

לדבריו, כתבת "הארץ" לי ירון מצאה שחלק מהכסף המיועד לנוער חרדי בסיכון מופנה לפנימיות. "מה זה אומר שהכסף הולך לפנימיות? שהתקציב הזה משמש לתגבור תקציב הישיבות, כאילו זה שהוא גדל פי שניים בשנה האחרונה לא מספיק".

embed icon


איך תוכל לפעול?