האברכים הם השקופים החדשים

חדו"ש: במקום לעזור לשקופים, ש"ס משקיעה בישיבות

הצעות החוק למתן פטור מארנונה לישיבות ולבתי מדרש, שבה תומך שר הפנים אריה דרעי, אושרה בקריאה טרומית בכנסת

יו''ר ש''ס אריה דרעי בכנס זכרון שנערך בארנה בירושלים במלאת שנה לפטירתו של הרב עובדיה יוסף 28.09.2014 צילום: פלאש 90יו''ר ש''ס, אריה דרעי. צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק שלפיה יינתן פטור מארנונה לבתי מדרש ולישיבות. את ההצעה הגישו חברי הכנסת יואב בן-צור מש"ס ואלעזר מנחם מוזס מיהדות התורה.

לפי דיווח של הכנסת, כיום קבוע ניתן פטור מארנונה לכנסייה, מסגד או בית תפילה אחר. בהצעת החוק החדשה, שבה תומך שר הפנים אריה דרעי, מוצע לפטור מתשלום ארנונה לבית מדרש ולישיבה ככל שאין בהם פעילות עסקית.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "שוב מתברר שדרעי הבטיח לדאוג לשקופים, אבל בפועל הוא דואג בעיקר לישיבות ולאברכים. מטרתו היא להשאיר את האברכים בכוללים ולוודא שהם יישארו עניים, תלויים ומצביעים לש"ס. אין אויבת גדולה מש"ס לעדות המזרח. אין מפלגה שדאגה כל כך להשקיע את עדות המזרח במצוקה ובדלות כמו ש"ס".

רגב הסביר, לפי "מעריב", ש"דרעי יוצר בציניות במשרד הפנים עוד קופה למימון ישיבות. משלמי הארנונה יידרשו לשלם במקום

מנכ"ל חדו"ש: אין אויבת גדולה מש"ס לעדות המזרח. אין מפלגה שדאגה כל כך להשקיע את עדות המזרח במצוקה ובדלות כמו ש"ס

הישיבות והכוללים, כאילו העול המוטל עליהם ממילא אינו גדול מספיק. הערים החרדיות, שבהן יש הרבה ישיבות ומעט ארנונה, פשוט יקבלו מדרעי מענקי איזון גדולים יותר על חשבון משלמי המסים מערים אחרות. את הציניות חסרת הרסן של שר הפנים מבליטה גם העובדה שהפטור החדש מיועד אך ורק לישיבות ולכוללים ולא לעמותות ומוסדות אחרים, אשר מצויים בלחצים כספיים קשים לא פחות".

מטרת הצעת חוק זו היא להבהיר כי אין מקום להחריג את הישיבות ובתי המדרש מסעיף הפטור החל על בתי כנסת. ח"כ בן צור אמר בישיבה: "אין פה מישהו שיכול להסביר לי את הלוגיקה בהבחנה בין שני מבנים שמשמשים לאותו דבר בדיוק, שיהיה הבדל בארנונה".

ח"כ זהבה גלאון התנגדה להצעת החוק ואמרה: "לפני מספר חודשים הגשתי הצעה לתת פטור מארנונה למקלט לנשים מוכות ואז אמרה הממשלה שהיא מפסיקה לתת פטור מארנונה. איך זה יכול להיות שעמדת הממשלה משתנה בהתאם לפוזיציה?"

להודעת הכנסת

לידיעה ב"מעריב"איך תוכל לפעול?