לא מבקשים טובות

הרב ג'ייקובס: "אם מתווה הכותל לא יקודם, נפנה לבג"ץ"

נשיא התנועה הרפורמית אמר כי אם מתווה בכותל, שאושר בממשלה לפני יותר מארבעה חודשים, לא יקודם עלול להיגרם קרע בין ישראל ליהדות ארצות הברית

תפילה ברחבת הכותל האלטרנטיבית הקרויה עזרת ישראל 17.07.2014 צילום: גרשון אלינסון פלאש 90תפילה ברחבת הכותל האלטרנטיבית, עזרת ישראל. צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

לפני כשבועיים נפגשו ראשי הזרם הרפורמי והזרם הקונסרבטיבי עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ודרשו ממנו לקדם את הקמתה של רחבת התפילה השוויונית בכותל המערבי בהתאם להחלטת הממשלה.

"אנחנו מוכנים ללכת לבית המשפט העליון, ולא נדרוש את הפשרה שעליה חתמנו, אלא רחבה שוויונית לצד הרחבות הנפרדות", אמר נשיא התנועה הרפורמית, הרב ריק ג'ייקובס. "אנחנו עוד לא שם, למרות שכבר היום אנחנו יכולים להתחיל בתהליך המשפטי, ואנחנו גם ננצח בו".

מתווה הכותל – שלפיו תוכשר רחבה לתפילה של הזרמים הליברליים ושל נשות הכותל באזור קשת רובינסון – אושר בממשלה בסוף ינואר, אבל מאז לא ננקטו צעדים ליישומו. "מאוד התאכזבנו. אף על פי שעברו ארבעה חודשים מאז הממשלה אישרה את הפשרה בין הצדדים, לא קרה דבר", אמר הרב ג'ייקובס ל-nrg.

"ראש הממשלה מקבל ריקושטים מדי יום מהחרדים, אבל הוא מכיר את יהדות ארה"ב היטב", הוסיף ג'ייקובס. "אם המתווה לא

כבר היום אנחנו יכולים להתחיל בתהליך המשפטי, ואנחנו גם ננצח בו

יקרום עור וגידים, זה יגרום לקרע דווקא בתקופה רגישה זו ביחסים עם ארה"ב. על כן זה הזמן הכי לא טוב שיכול להיות לבטל את ההצהרה החיובית שהיתה לפני כמה חודשים, על כותל אחד לכולם".

ג'ייקובס אמר כי מבחינת הרפורמים והקונסרבטיבים, הקמת הרחבה השוויונית בסמוך לקשת רובינסון היא פשרה. לדבריו, מלכתחילה ביקשו לחלק את הרחבה הנוכחית לשלושה אזורים: אזור לתפילה לגברים, אזור לנשים ואזור מעורב. "זו הרי לא 'טובה' שעושים לקונסרבטיבים ולרפורמים. ישראל היא דמוקרטיה, ויש לנו זכויות בה".

"ראש הממשלה אמר לנו בפגישה שהוא מחויב למתווה שנחתם, שתהיה התקדמות", אמר ג'ייקובס. "אם ממשלת ישראל תתעלם מההחלטה שלה עצמה, זה יגרום לכעס גדול בארה"ב". הוא התייחס גם לביקורת החריפה של חברי הכנסת החרדים על תנועתו ואמר: "איזו תורה הם לומדים שהם מתבטאים בצורה כזאת על יהודים? למה אי אפשר לכבד את ההבדלים?"

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?