יש להם תרבות אחרת

חלקות נפרדות לעולי חבר העמים בחברות קדישא בגוש דן

בבית הקברות ירקונים בפתח תקוה יש שתי חלקות שבהן נקברים רק יוצאי חבר העמים. בני משפחותיהם של הנפטרים אומרים שמדובר בגזענות

בית קברות בנווה ים, צילום: dlisbona flickrבית קברות בנווה ים (צילום אילוסטרציה). צילום: dlisbona flickr

חלקה ד' היא החלקה היחידה המוקפת בגדר בבית הקברות ירקונים בפתח תקוה. כל 40 הנקברים בחלקה היו עולים ממדינות ברית המועצות לשעבר. בני משפחתם הופתעו לגלות שכל הקברים במקום הם של עולים מחבר העמים. "זו נטו גזענות", אמר בזעם בנה של אשה שנקברה שם לפני חודשים אחדים. "אנחנו לא מספיק יהודים בשבילם כשאנחנו מגיעים לישראל, לא מספיק יהודים כשאנחנו רוצים להתחתן, לא מספיק יהודים כשאנחנו משרתים בשבילם בצבא ולא מספיק יהודים גם כשאנחנו מתים".

מנהל בית העלמין הודה בכך. "אני מסתובב בשוק בעיר, יש שם חנויות רק לרוסים. לא תראה ישראלי אחד נכנס לשם. בכל זאת זה מגזר מסוים. יש להם מנהגים, תרבות אחרת בכל מה שקשור לקבורה", אמר בהקלטה שתוכנה מתפרסם ב"ידיעות אחרונות". בין השאר הזכיר המנהל כי יוצאי חבר העמים נוהגים להניח פרחים על הקבר ולהוסיף את תמונת המת למצבה.

בחברה קדישא פתח תקוה טענו בתחילה שכל בני המשפחות של הנטמנים בחלקה הזאת – ובחלקה נוספת בירקונים שגם היא על טהרת העולים מחבר העמים – מעודכנים מראש. אבל בני המשפחות עצמם אמרו שלא היה להם כל מידע בעניין. על המצבות של רוב הנקברים בחלקות האמורות אין תמונות וגם אין כיתוב ברוסית.

כך היה במקרה של נינל קיסלגוף, שמתה לפני כשלושה שבועות ונקברה בטקס יהודי מלא בירקונים. "היה לנו קצת מוזר שבבית הקברות שלחו אותנו לקצה, אבל פתאום שמנו לב שכל השמות מסביב רק רוסיים", אמר נכדה, ניקי זינצ'נקו. "אף אחד לא שאל אותנו איפה אנחנו רוצים לקבור אותה. לא אמרנו לאף אחד שאנחנו רוצים לשים על המצבה כיתוב ברוסית ובוודאי לא תמונה.

אני לא מבין למה צריך לעשות הפרדה. יש חלקה של עיראקים? של אתיופים?

המצבה הוזמנה רק אחרי הקבורה, ובכל מקרה יהיה כתוב עליה רק בעברית. בזמן אמת לא ידענו שום דבר וגם לא נתנו לנו שום אופציה".

"אני לא מבין למה צריך לעשות הפרדה", הוסיף זינצ'נקו. "יש חלקה של עיראקים? של אתיופים? זה חוטא לקונספט של מדינת ישראל, שמגיעים לכאן אנשים מכל תפוצות העולם כדי לחיות כעם אחד, אבל פתאום בקבורה יש אנשים שזה מפריע להם".

מנהל בית העלמין ירקון, שהציג את עצמו בשם אביגדור, אמר: "הכל בגלל הכיתוב ברוסית על המצבה. לנו זה לא מפריע, אין לנו שום עניין בזה. אבל יש אנשים שהכיתוב מפריע להם. ישראלים, לאו דווקא דתיים. נוצרה בעיה, לא ידענו מה לעשות עם זה, ואנחנו יודעים שבמגזר הרוסי יש תמונות או כיתוב ברוסית על המצבה". הוא גם אמר שהגדר הוצבה סביב החלקה מסיבות בטיחותיות.

חבר הכנסת יואל רזבוזוב מיש עתיד, שפועל לקידום הקבורה האזרחית, אמר: "אפלייתם של חצי מיליון האזרחים שעלו לישראל מתוקף חוק השבות, שבעיני גופי הדת במדינה הם אינם יהודים על פי ההלכה או אינם יהודים מספיק — הפכה לדבר שבשגרה. אפלייתם של יהודים רק בשל מוצאם הרוסי זו גזענות מהסוג החמור ביותר. במקרים המתוארים הנפגעים הם אזרחים יהודים שלוקחים חלק בחובות המדינה, משרתים בצבא, משלמים מסים, נושאים בנטל, אך רק בגלל שמם הרוסי והעובדה שהם עלו ממדינות ברית־המועצות לשעבר – ברבנות הראשית ובמועצות הדתיות מתייחסות אליהם כאזרחים סוג ב'".

לכתבה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?