מחויבים לבג"ץ

חדו"ש: תמיכה בחוק המקוואות פירושה חתירה תחת שלטון החוק

ועדת הפנים של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את חוק המקוואות. מנכ"ל חדו"ש: מי שתומך בהצעת החוק תומך במגמה של חיסול עצמאות המשפט האזרחי בישראל

ח''כ משה גפני בישיבה בכנסת 10.03.2014 צילום: פלאש 90ח''כ משה גפני בכנסת.צילום: פלאש 90

ועדת הפנים של הכנסת אישרה אתמול לקריאה ראשונה את הצעת חוק המקוואות שיזם חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה. החוק נועד למנוע שימוש במקוואות לצורך גיור רפורמי או קונסרבטיבי, בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון. בימים האחרונים גובשה פשרה, שלפיה נוסח החוק ירוכך והסוכנות היהודית תממן הקמה של ארבעה מקוואות במקומות שונים, שייועדו לטבילה של מתגיירים רפורמים וקונסרבטיבים.

"אסור למנוע מאף טובל או טובלת לטבול. נוצרה בעיה שהשכירו מקוואות לצורך דברים אחרים שאינם טבילת טהרה רגילה, אז החוק מאפשר למועצה הדתית שלא לעשות הסכם", אמר גפני בישיבת הוועדה.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן מהליכוד, אמר: "אנחנו מחויבים לבג"ץ. בהליך הגיור צריך טבילה. נוצרה בעיה. לאור המחויבות שלנו לפסיקת בג"ץ, נקים באמצעות הסוכנות היהודית שניים עד ארבעה מקוואות לתנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות. זה יפתור את הבעיה שבג"ץ הניח על השולחן".

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, אמר בישיבה: "הרקע לחקיקה אינו רק פתרון בעיית הטבילה לגרים לא-אורתודוקסים. ההכרזה של

ח"כ ישראל אייכלר: קיימת החלטה של מועצת הרפורמים, שבריכת שחייה כשרה לגיור. אז מה הבעיה? אין מספיק בריכות?

גפני, 'יש להילחם בבית המשפט העליון שרוצה להחריב את היהדות', מבהירה שמי שתומך בהצעת החוק תומך במגמה של חיסול עצמאות המשפט האזרחי בישראל. תמיכה בחוק פירושה חתירה תחת שלטון החוק. המועצות הדתיות חייבות בשוויון".

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה טען, לפי News1: "קיימת החלטה של מועצת הרפורמים, שבריכת שחייה כשרה לגיור. אז מה הבעיה? אין מספיק בריכות? אין מספיק גרים, כי מי שלא רוצה להיות יהודי לא עושה גיור. אין כאן דאגה לגרים, אלא לארגונים".

ח"כ שרן השכל מהליכוד: "הרבנות ממומנת על ידי כלל הציבור. לכל הציבור מגיע שירותי דת, גם לרפורמיות. על המדינה לממן זאת. מדאיג אותי משפטית איך מחליטים עם מי המועצה הדתית מוכנה להתקשר. מחר יגידו שלא רוצים להתקשר עם אתיופים, או עם חילונים. איך נמנע גלישה כזו?"

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?