ספוג בקדושה

הרב עמאר התפלל עם מחיצה ברחבת הכותל השוויונית

במחאה על מתווה הכותל, הרב הספרדי של ירושלים קיים תפילה נפרדת ברחבה שמיועדת לתפילה מעורבת של הזרמים הליברליים

הרב הראשי הספרדי ונשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים שלמה עמאר. 03.03.2011. צילום'' מרים אלסטר, פלאש 90.הרב שלמה עמאר, כשהיה הרב הראשי הספרדי ונשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הרב הספרדי של ירושלים, שלמה עמאר, התפלל הבוקר תפילת שחרית ב"עזרת ישראל" בכותל המערבי. לרב עמאר התלוו עשרות מתפללים, שהציבו במקום מחיצה להפרדה בין גברים לנשים. באופן זה מחה הרב עמאר על הכוונה להכשיר את הרחבה לתפילה שוויונית של גברים ונשים, כפי שהוסכם במתווה הכותל.

"הכותל לכל אורכו ספוג בקדושה שניתנה לעם ישראל מאת הקב"ה", אמר הרב עמאר. "הובטח לנו שהשכינה לא תסור ממנו. לאורך כל הדורות דבק עם ישראל בקדושה זו בכיסופים, בבכיות ובדמעות. חלוקת הכותל ופגיעה בקדושת המקום היא פגיעה באחדות האומה ובכייה לדורות".

הרב פרץ בבכי והוסיף: "את הקדושה אף אחד לא יכול לבטל, לא הממשלה ולא בית משפט... לא גויים ולא או"ם ולא שום כוח. קדושה אף אחד לא יכול לבטל".

הרב עמאר: חלוקת הכותל ופגיעה בקדושת המקום היא פגיעה באחדות האומה ובכייה לדורות

בהמשך, מדווח ynet, הוא דחה את הטענות כי יהודים ליברלים מודרים מרחבת הכותל המרכזית. "בכותל כולם יכולים להתפלל: גברים, נשים וגם כלל אומות העולם. אנחנו לא מונעים מאף אחד להיכנס לכותל ולהתפלל", אמר.

בזרם הרפורמי ובזרם הקונסרבטיבי, השותפים בניהול "עזרת ישראל", טוענים כי אנשי עמותות עטרת כוהנים וליב"ה, שארגנו את התפילה, התעקשו להציב במקום מחיצה – בניגוד לרעיון הבסיסי שלשמו הוקמה הרחבה.

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, קרא לראש הממשלה למנוע מנבחרים ומעובדי ציבור לחולל פרובוקציות כמו תפילתו של הרב עמאר ברחבת "עזרת ישראל". לדברי הס, "זוהי חבלה ביודעין ביחסי ישראל עם יהודי העולם. ויותר מזה – זוהי חבלה בטענה שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?