אפליה בוטה

נתוני חדו"ש: 60% מהתקציב לנוער בסיכון מוקצים לחרדים

משרד הרווחה משקיע בנער חרדי בסיכון פי ארבעה מהסכום שמוקדש לטיפול בנער חילוני או דתי-לאומי

ילד חרדי רץ בביתר עילית 09.04.2010. צילום: נתי שוחט,  פלאש90ילד חרדי בביתר עילית (צילום אילוסטרציה, למצולם אין קשר לנאמר בכתבה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

משרד הרווחה מקצה כ-60% מהתקציב המיועד לטיפול בנוער בסיכון לנערים חרדים, אף על פי שהם מהווים כ-15% מכלל בני הנוער בישראל. על פי נתונים שאספה עמותת חדו"ש, המתפרסמים ב"הארץ", תקציב השירות לטיפול במתבגרים השנה הוא 105.5 מיליון שקל. כ-60 מיליון שקל מסכום זה מיועדים לנוער חרדי ושאר התקציב מוקדש לכלל הנערים בסיכון.

הסכום שמשרד הרווחה משקיע בנער חרדי בסיכון הוא פי ארבעה מהסכום המוקדש לנער חילוני או דתי-לאומי. 23 מיליון שקל מהתקציב המיועד לחרדים מושקעים בכ-400 בני נוער השוהים בפנימיות, כ-27 מיליון שקל מיועדים לנוער חרדי שמקבל טיפול ושיקום בקהילה וכ-10 מיליון שקלים ניתנים לנערות חרדיות בסיכון.

"הנתונים מצביעים לכאורה על אפליה בוטה, ולא ברור איך אושרו הסעיפים השערורייתיים האלה בתקציב משרד הרווחה", אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "את הטיפול בבעיה הקשה של הנוער החרדי הנושר יש לעשות כחוק ובצורה שוויונית, במסגרת

הרב רגב: לא ברור איך אושרו הסעיפים השערורייתיים האלה בתקציב משרד הרווחה

התקציבים הכלליים לנוער בסיכון".

"המפלגות החרדיות דואגות לציבור שלהן", אמר מקור הבקיא בפרטים. "הן הבינו שיש בעיה של נוער חרדי שנושר והן דואגות לו יותר טוב ממה שדואגים לשאר הציבורי. המשרד לא מעביר מיוזמתו יותר כסף לחרדים, כבר שנים שהפוליטיקאים החרדים מביאים תוספות לנוער שלהם בהסכמים הקואליציוניים".

לדוגמה, בהסכם הקואליציוני שחתמה ש"ס עם הליכוד במרס 2015 נכתב מפורשות, כי תועבר תוספת של עשרה מיליון שקל לנוער חרדי נושר בתקנה ייעודית במשרד הרווחה או במשרד החינוך.

ממשרד הרווחה נמסר: "משרד הרווחה משקיע תקציבים ותוכניות רבות בטיפול בנוער בסיכון מכל שכבות האוכלוסייה ובתוכם גם בבני נוער בסיכון מהאוכלוסייה החרדית. חלק מהתקציב לנוער חרדי מנותק מגיע למשרד לטובת הנושא מהסכמים קואליציוניים. ככלל, מדיניות משרד הרווחה היא לסייע לכלל הצעירים בסיכון".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?