לדבר, לא לגרש

ויכוח בחב"ד: האם צריך לגרש אשה שחובשת מטפחת

בעקבות הפרסום שלפיו רב היישוב כפר חב"ד מאיים על נשים שבעליהן יגרשו אותן אם ימשיכו לחבוש פיאה, רבנים בכירים בחסידות אומרים שהרבי אמנם אסר על חבישת מטפחת, אבל אין לגרש אשה בשל כך

שוק בכפר חב''ד. צילום: Akiva, flickrאשה חבושת מטפחת בשוק בכפר חב''ד (צילום אילוסטרציה). צילום: Akiva, flickr

רבנים רבים בחסידות חב"ד חולקים על דעתו של הרב מאיר אשכנזי, רב היישוב כפר חב"ד, שמנהל מאבק נגד נשים החובשות מטפחת ולא פיאה. הרב אשכנזי, לפי פרסום ב"כיכר השבת", אמר בכמה מקרים לנשים תושבות המקום החובשות מטפחת כי בעליהן צריכים לגרש אותן.

"אמנם הרבי ציווה לחבוש פיאה ואם אשה מתעקשת על מטפחת צריך לדבר אתה", אמר לדוגמה הרב זאב דב סלונים, רב מרכז ירושלים וחברי בית דין רבני חב"ד. "אבל בוודאי שלא מגרשים על כזה דבר. שלום בית זה הדבר החשוב ביותר. אי אפשר לומר לגבר 'תגרש את אשתך' בגלל שהיא חובשת מטפחת".

הרב משה הבלין, הרב של קרית גת שגם הוא חבר בבית דין רבני חב"ד, מחזיק בעמדה דומה. "חס ושלום לגרש אשה בגלל שכל רצונה לחבוש מטפחת", אמר ל"כיכר השבת".

הרב אליהו יוחנן גוראריה, רבה האשכנזי של חולון, אמר אמנם שהוא מסכים כי "אשה שהולכת לפי מנהגי חב"ד חייבת לחבוש

הרב משה הבלין: חס ושלום לגרש אשה בגלל שכל רצונה לחבוש מטפחת

אך ורק פיאה ולא מטפחת". עם זאת, לדבריו, "אי אפשר לגרש אשה בגלל כזה דבר, צריך לשכנע אותה עד שתסכים".

הרב מאיר אהרון, ראש בית הוראה וראש כולל אור יעקב ברחובות, אמר: "הציווי של הרבי הוא לחבוש פיאה, מפני שבמטפחת יש בעיה של חוסר צניעות, אולם לא צריך להגיע עד גירושין בגלל זה".

הרב יוסף שמחה גינזבורג, רב היישוב עומר, הסביר את ההיגיון שמאחורי ההוראה לחבוש פיאה: "על ידי מטפחת תמיד יכול להתגלות חלק מהשיער בראש, ולכן צריך לחבוש פיאה". אשר לטענתו של הרב אשכנזי כי צריך לגרש אשה שמתעקשת לחבוש מטפחת, אמר הרב גינזבורג: "לא שמענו בחיים שצריך לגרש אשה בגלל זה".

הרב אשכנזי, שהדיון בסוגיה התפתח בעקבות הפרסום על יחסו לנשים שחובשות מטפחת, סירב להגיב לפניות אליו ומסר כי מדובר ב"חצאי אמיתות".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?