המחלוקת מתחדשת

מנכ"לית נשות הכותל ניסתה להכניס ספר תורה ונחקרה

לזלי זקס הבריחה ספר תורה לרחבת הכותל המערבי, כדי לאפשר לנשים לקרוא בו. המעשה מנוגד לתקנות המקומות הקדושים

נשות הכותל מתפללות לראשונה בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים. 30042015 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90נשות הכותל מתפללות בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המשטרה עיכבה לחקירה הבוקר את מנכ"לית נשות הכותל, לזלי זקס, לאחר שהבריחה ספר תורה לרחבת הכותל המערבי. הנשים רצו לקרוא בספר התורה ברחבת הכותל, אלא שתקנות המקומות הקדושים אוסרות על כך. זקס עוכבה בסיום תפילת ראש חודש סיון, שבה השתתפו כמה עשרות מחברות התנועה. היא שוחררה בצהריים.

נשות הכותל הגישו עתירה לבג"ץ בנובמבר 2015. הן דרשו שבית המשפט יקבע שזכותן לקרוא בספר תורה ברחבת הכותל, ויורה על ביטול הנוהל האוסר על הכנסת ספרי תורה פרטיים לשטח האתר. מאז הצליחו נשות הכותל להבריח ספרי תורה לרחבת הכותל כמה פעמים.

בינואר אישרה הממשלה את מתווה הכותל, בניסיון לגבש פתרון במאבק סביב האתר הקדוש. התנועה הרפורמית, התנועה הקונסרבטיבית והחרדים קיבלו את המתווה, אבל חודשיים לאחר ההכרזה על אישורו אמר ראש הממשלה, בנימין

התנועה המסורתית: משטרת ישראל החליטה למלא את פקודותיו של רב הכותל, במקום לעשות את תפקידה ולשמור על החוק

נתניהו, כי ההבנות נבחנות מחדש. ynet מציין שהסיבה לשינוי היתה לחצי החרדים, שחזרו בהם מההבנות.

בתנועה הרפורמית הביעו זעם על המעצר. "לא נסכים יותר למציאות זו", הבהירו, "ויחד אתנו הרוב המכריע של הציבור היהודי בישראל ובתפוצות". מנכ"ל התנועה, הרב גלעד קריב, אמר: "ממשלת ישראל צריכה להחליט לאן פניה, ליישום ההבנות וההסכמים בנושא הכותל, או לחידוש המחלוקת הקשה בעם היהודי סביב הנושא".

בתנועה המסורתית (הקונסרבטיבית) אמרו: "משטרת ישראל החליטה למלא את פקודותיו של רב הכותל, שמואל רבינוביץ, במקום לעשות את תפקידה ולשמור על החוק... בעבר עצרו את 'נשות הכותל' בגלל טלית ותפילין, עד שבית המשפט קבע שהרב רבינוביץ חרג מסמכותו והמשטרה שגתה, וכעת יקרה אותו דבר בגלל ספר תורה".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?