המונופול מתחזק

בג"ץ קבע: רק הרבנות מוסמכת להעניק כשרות

פסק הדין ביטל החלטה של היועץ המשפטי לממשלה הקודם, יהודה וינשטיין, שלפיה גם מיזמים פרטיים יכולים לפקח על כשרות

פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים. 28.03.2011. צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90

רק הרבנות הראשית מוסמכת להעניק תעודות השגחה המעידות על כשרות של מטבחים ובתי עסק. כך קבעו היום שופטי בג"ץ, בפסיקה שביטלה פרשנות שהעניק לפני כשנה היועץ המשפטי לממשלה הקודם, יהודה וינשטיין. הפסיקה התקבלה בדעת רוב של השופט נועם סולברג והמשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין. בדעת מיעוט היה השופט אורי שהם.

"הארץ" מציין כי בעקבות הפסיקה נראה שמיזם הכשרות האלטרנטיבי "השגחה פרטית" לא יוכל להמשיך לעבוד במתכונת הנוכחית. כ-25 בעלי עסקים בכל רחבי הארץ, המחזיקים בתעודת כשרות מטעם "השגחה פרטית", עלולים לספוג קנסות וסנקציות שתטיל עליהם הרבנות הראשית.

במאי 2015 העניק וינשטיין הכשר משפטי ל"השגחה פרטית". וינשטיין קבע שכל עוד התעודות שמציגים בתי עסק אינן כוללות את המלה "כשר" וכל עוד ברור כי הרבנות הראשית אינה עומדת מאחורי ההשגחה – אין מניעה לספק את התעודות ולהציג אותן. וינשטיין כי פרשנות זו אינה נוגדת את חוק איסור ההונאה בכשרות, שנועד להעניק לרבנות הראשית בלעדיות על המלה "כשר".

בעקבות הפסיקה עלולים כ-25 בעלי עסקים, המחזיקים בתעודת כשרות מטעם 'השגחה פרטית', לספוג קנסות שתטיל הרבנות הראשית

השופט סולברג קבע כי וינשטיין שגה בפרשנותו המרחיבה לחוק. סולברג קיבל את פרשנותה של הרבנות הראשית, שקבעה כי גם מצג כלשהו של כשרות – אסור. עם זאת, סולברג הוסיף: "פסק דין זה לא נועד לתת גושפנקה למערך הכשרות הקיים".

בעקבות פסיקת בג"ץ אמר הרב הראשי, יצחק יוסף: "יש לברך על ההחלטה שנועדה למנוע הטעיית ציבור שומרי הכשרות. אני מזמין את כל בעלי העסקים והמסעדות לבוא ולהכיר מקרוב את הרבנות הראשית לישראל, שעושה מאמץ יומיומי להקל עם הציבור ובעלי העסקים, יחד עם שמירה על רמת כשרות כנדרש".

הרב אהרן ליבוביץ, מייסד "השגחה פרטית", אמר: "על אף החלטת בג"ץ, 'השגחה פרטית' לא הולכת לשום מקום, להיפך, אנחנו ממשיכים לספק כשרות איכותית לציבור שאיבד כל אמון ברבנות. אנחנו לומדים כעת את הפסיקה ונערכים להמשך פעילות ולצמיחה מוגברת".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?