מרמה בבחינות הרבנות?

חשדות לשחיתות בבחינות ברבנות, שלושה עוכבו לחקירה

שלושה מקורבים לש"ס עברו בקלות יחסית מבחני הסמכה לתפקידי רב. החשד: תעודת ההסמכה ניתנה אף שהנבחנים לא עמדו בתנאים

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, באירוע בתל אביב. 28022016 צילום: יעקב כהן, פלאש 90הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, באירוע בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: יעקב כהן, פלאש 90

שלושה אנשים החשודים בשחיתות בהקשר של הענקת תעודת הסמכה בתחום הרבנות עוכבו לחקירה בידי המשטרה. השלושה הם בכיר לשעבר בעיריית ראשון לציון, בכיר ברבנות הראשית ואדם נוסף. הם חשודים כי פעלו להקנות תעודת הסמכה לחבר מועצת העיר בראשון לציון, אף שלא עמד בתנאים. החשדות הם לעבירות שוחד ומרמה.

המשטרה החלה לחקור את החשדות לאחר ש"ישראל היום" פרסם תחקיר, שבו נטען כי מקורבים לאנשי ש"ס הצליחו לעבור את מבחני ההסמכה הקשים ברבנות הראשית באופן תמוה. הצלחתם בבחינות העלתה תהיות בנוגע לכשרות המבחנים או לאופן בדיקתם.

אדם המבקש לקבל תפקיד ציבורי של רב נדרש לעבור כמה בחינות. כדי להתמנות לרב שכונה יש לעבור שישה מבחנים. אדם המבקש לקבל תפקיד של רב עיר נדרש לעבור 12 מבחנים. המבחנים קשים מאוד וכדי לעמוד בהם נדרשת תקופת לימודים

החשדות הופנו נגד בנו של רב בכיר מהצפון המזוהה עם ש"ס, נגד פעיל ש"ס מראשון לציון ונגד מקורב לרב הראשי יצחק יוסף

של כמה שנים.

החשדות הופנו נגד בנו של רב בכיר מהצפון המזוהה עם ש"ס, נגד פעיל ש"ס מוכר מראשון לציון ונגד אחד ממקורביו של הרב הראשי, הרב יצחק יוסף. על פי החשד, השלושה עברו את מבחני ההסמכה וקיבלו תעודת המסמיכה אותם לתפקיד רב בדרך לא כשרה. אחד מהם עבר בהצטיינות בתוך פחות משנתיים יותר מעשרה מבחנים קשים במיוחד. בדרך כלל דרושה תקופת לימוד של יותר מחמש שנים כדי לעבור מבחנים אלה.

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "הרבנות הראשית לישראל מקפידה על נוהלי עבודה תקינים בכל מחלקותיה וענפיה לאורך כל השנים, בניהול תקין וראוי. מרגע שנודע לרבנות על דבר החקירה, המתמקדת בשנת 2011, הודענו למשטרה שנשתף פעולה ככל שנידרש. אנו מאמינים ומקווים שיוסר החשש לביצוע מעשים לא תקינים על ידי הגורמים ברבנות".

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?