ביזיון בוועדת הכספים

גפני תוקע 14 מיליארד שקל. חדו"ש: שיא של סחטנות

יו"ר ועדת הכספים מתעקש שפקידי האוצר יסבירו בוועדה כל בקשה להעברה תקציבית ובינתיים מונע כל דיון לאישור ההעברות

ח''כ משה גפני בישיבה בכנסת 10.03.2014 צילום: פלאש 90ח''כ משה גפני בישיבה בכנסת. צילום: פלאש 90

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התקשר בשבוע שעבר ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני מיהדות התורה, בניסיון לברר מה מעכב העברה של 50 מיליון שקל למערכת החינוך הנוצרית. גפני אמר לריבלין, לפי ידיעה ב"כלכליסט", שהכסף לא עבר. "למה? לך תשאל במשרד האוצר", אמר גפני.

מערכת החינוך הנוצרית לא לבד. כמעט כל מנכ"לי המשרדים הממשלתיים פונים שוב ושוב לוועדת הכספים ולאגף התקציבים במשרד האוצר, בניסיון להבין מה קורה עם תקציבים שהם אמורים לקבל. העברות תקציביות בסכום כולל של מעל ל-14 מיליארד שקל ממתינות לאישור ועדת הכספים, אבל גפני אינו מקיים דיון על אישורן.

גפני מתעקש שאנשי אגף התקציבים יקיימו את הנוהל שנכנס לתוקף בדצמבר 2015, שקובע כי פקידי האוצר יסבירו בעל פה לחברי ועדת הכספים מדוע נדרשת ההעברה התקציבית ומדוע היא לא בבסיס התקציב השנתי.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "גפני ויהדות התורה מציבים שיאים חדשים של סחטנות, כוחנות ובריונות. שוב מתברר שהדבר היחיד שבאמת מעניין את יו"ר ועדת הכספים הוא עוד תקציבים לאברכים, כדי שלא ייצאו לעבודה ולעצמאות, ועוד תקציבים לחינוך ללא ליבה ולהחזרה בתשובה. לשם כך הוא מוכן לפגוע בביטחון ובכל

מנכ"ל חדו"ש: יו"ר ועדת הכספים מוכן לפגוע בביטחון ובכל נושא חשוב במדינה. אין פוליטיקאי סקטוריאלי יותר מגפני

נושא חשוב במדינה. אין פוליטיקאי סקטוריאלי יותר מגפני".

רגב הוסיף: "את הביזיון הזה צריך וניתן להפסיק כבר במושב הקיץ. והדרך לעשות זאת היא שהליכוד והמחנה הציוני יתחייבו פומבית שלא יספסרו בכספי משלם המסים כדי לקנות את קולות המפלגות החרדיות".

באוצר מבהירים שהמידע על ההעברות התקציביות מופיע באתר של המשרד בשני קבצים שאפשר להוריד בקלות. לפי מקורות באוצר, ההתעקשות של גפני על הנוהל נועדה לטשטש את הדרישה שלו לקבלת תוספות תקציביות לנושאים שקרובים ללבו. ההתעקשות, לדבריהם, היא חלק מהמאבק של יהדות התורה למילוי ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו עמה.

גפני מתעקש במיוחד על הסעיף שלפיו הממשלה תקדם את הצעת החוק שמבטיחה הכנסה לאברכים, על תקצוב הישיבות ועל פתרון בעיית לימודי הליבה במגזר החרדי.

גפני אומר שהוא "מעדיף שהדיונים יתנהלו כמו פעם. זה היה מהיר יותר אז. הייתי לבד. לא היו שואלים שאלות והכל היה עובר חלק. אבל הזמנים השתנו. אני יודע איפה אני חי, גם אם אני לא אוהב את זה. הצרה היא שבאוצר מדברים על שקיפות, אבל הם אלה שלא התאימו את עצמם לתקופה".

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?