הישגים נמוכים, שכר נמוך

הנגידה: 17 שנות לימוד בישיבה שוות עשר במסלול רגיל

בנאומה בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה אמרה קרנית פלוג, כי ההישגים הנמוכים של מערכת החינוך הישראלית כיום פוגעים בפריון של העובד הישראלי בעתיד

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. צילום: Yaeli778, wikipediaנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. צילום: Yaeli778, wikipedia

17 שנות לימוד של גבר חרדי שקולות מבחינת כושר ההשתכרות לעשר שנות לימוד בקרב האוכלוסייה הכללית, אמרה היום נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. הנגידה ציינה, עם זאת, כי במחקר שבו הובאו נתונים אלה, שבו בחנה חטיבת המחקר בבנק ישראל את האפקטיביות של סוגי השכלה שונים, לא נמצאו פערים דומים בנוגע להשכלה של נשים חרדיות.

"האפקטיביות של ההשכלה במערכת החינוך בקרב בנים חרדים לא מקנה את הכישורים הנדרשים לשוק העבודה במידה מספקת וזה משתקף לא רק בשיעורי השתתפות נמוכים בשוק העבודה אלא גם בשכר מאוד נמוך", אמרה פלוג. פלוג, שנשאה דברים בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי

האפקטיביות של ההשכלה במערכת החינוך בקרב בנים חרדים לא מקנה את הכישורים הנדרשים לשוק העבודה במידה מספקת

לדמוקרטיה, הוסיפה כי מערכת החינוך הנוכחית אינה מספקת את הצרכים של שוק העבודה.

"ההישגים של מערכת החינוך נמוכים יחסית בהשוואה בינלאומית", אמרה הנגידה. "זה פוגע בתרומה של ההשכלה כיום לפריון של העובד הישראלי בעתיד. מחקר של ארגון OECD בדק ומצא שבישראל אין כמעט תרומה של ההון האנושי לצמיחה העתידית".

"כלכליסט" מציין כי פלוג אמרה שיש לשפר באופן ניכר את הלימודים בכלל המשק. לדבריה, במיוחד יש להכניס לימודי מתמטיקה ואנגלית למערכת החינוך החרדית לבנים, כדי לאפשר להם להשתלב בשוק העבודה הכללי באופן שלא ימשוך את המשק למטה.

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?