ביזיון הסחיטה

יהדות התורה דורשת: יישום קצבת הבטחת הכנסה לאברכים, הגדלת תקציב הישיבות ועוד

לקראת מושב הקיץ מעלה המפלגה החרדית דרישות קואליציוניות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. גפני מזהיר בתקשורת החרדית: "אף שקל לא יזוז במדינה, עד שקצבת הבטחת הכנסה לאברכים תעבור". דרישות נוספות: עוד תקציבים לחינוך החרדי וחוק פטור מתוכנית ליבה

צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה חברי הכנסת משה גפני יעקב ליצמן ומאיר פרוש בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת 26.03.2015. צילום: יונתן סינדל פלאש 90חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן ומאיר פרוש מיהדות התורה בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, ושאר חברי הכנסת של יהדות התורה, מעלים שורה של דרישות קואליציוניות, רובן תקציביות, שהם מתכוונים לקדם במושב הקיץ שייפתח מחר (שני). אחת המרכזיות בהן היא העברת קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים. יהדות התורה מעלה את הדרישה למרות התנגדות של משרד האוצר ומשרד המשפטים, שטוענים שבצורתה הנוכחית הקצבה שנפסלה פעמיים על ידי בג"ץ אינה חוקית. היקף הדרישות המדויק אינו ברור, אבל מדובר בלפחות מאתיים מיליון שקל.

כך אמר גפני לאחרונה בראיון לעיתון החרדי "משפחה": "לפני שלושה חודשים העברתי כסף להבטחת הכנסה לאברכים. (שר החינוך, נפתלי) בנט תוקע את זה... משרד האוצר כבר הבין ששקל לא יזוז במדינה עד שהנושא הזה ייפתר". באופן פורמלי טוען גפני שהכספים מעוכבים מכיוון שהבקשות לא הועברו לפי הנוהל החדש שקבעה ועדת הכספים.

בראיון לביטאון מפלגתו, "יתד נאמן", מנה גפני ארבעה נושאים במחלוקת והוסיף איום: "ראש הממשלה מבין שאי אפשר יהיה לפתוח כך את מושב הקיץ. הוא יודע שאנחנו לא נצביע על החוקים והתקנות שהאוצר והבית היהודי יביאו לוועדות ולמליאה".

הנושאים שבמחלוקת:

• אי העברת קצבת הבטחת הכנסה לאברכים

• הגברת החלק החרדי בתקציב תגבור לימודי יהדות

• העברת תקציבי טיפוח ותמרוץ לחינוך החרדי

מנכ"ל חדו"ש: גפני ויהדות התורה מציבים שיאים חדשים של סחטנות ובריונות

• העברת חוק לביטול חובת לימודי הליבה

העיתונאי החרדי אבי בלום דיווח בשבוע שעבר על סיבה נוספת לעימות: דרישה של גפני לתוספת לתקציב הישיבות. בהקשר זה כדאי לציין שבתקציב המדינה האחרון תקציב הישיבות יותר מהוכפל, מכ-450 מיליון שקל למיליארד שקל. גפני דורש עכשיו לא להפחית את ערך הנקודה לאברך, כלומר תקציב גמיש שיגדל ככל שיעלה מספר האברכים. מנגד, טענת האוצר היא שהתקציב קבוע ואם גדל מספר האברכים, ההקצבה לכל אברך צריכה לפחות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "לקראת מושב הקיץ של הכנסת גפני ויהדות התורה מציבים שיאים חדשים של סחטנות, כוחנות ובריונות. שוב מתברר שהדבר היחיד שבאמת מעניין את יו"ר ועדת הכספים הוא עוד תקציבים לאברכים, כדי שלא ייצאו לעבודה ולעצמאות, ועוד תקציבים לחינוך ללא ליבה ולהחזרה בתשובה. לשם כך הוא מוכן לפגוע בביטחון ובכל נושא חשוב במדינה. אין פוליטיקאי סקטוריאלי יותר מגפני". רגב אמר עוד: "את הביזיון הזה צריך וניתן להפסיק במושב הקיץ. הדרך לעשות זאת היא שהליכוד והמחנה הציוני יתחייבו פומבית שלא יספסרו בכספי משלם המסים כדי לקנות את קולות המפלגות החרדיות".

לידיעה ב"גלובס"

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?