מעמסה כלכלית מיותרת

סוחרים ערבים עתרו לבג"ץ נגד החובה לייבא בשר כשר

בעתירה, שהוגשה על ידי חברה המייצרת מעדני בשר וכמה אזרחים ערבים, נטען כי התניית יבוא בשר בקבלת תעודת כשרות מהרבנות הראשית היא כפייה דתית

חרדים קונים בשר כשר למהדרין באחד מסניפי רשת שיווק השקמה של רמי לוי. .17.09.2009 צילום: נתי שוחט, פלאש.  חרדים קונים בשר כשר למהדרין בסניף של רשת שיווק השקמה של רמי לוי (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

חברת הבשר אחמד אפנדי בע"מ מכפר כנא, ואזרחים ערבים מוסלמים ונוצרים, הגישו ביום רביעי עתירה לבג"ץ, שבה הם דורשים להחריג אותם מהחוק המתנה יבוא בשר לישראל בקבלת תעודת כשרות מהרבנות הראשית. העותרים, דיווח "הארץ", טוענים שתנאי זה הוא בגדר כפייה דתית על האוכלוסייה הערבית בישראל.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכת הדין סאוסן זהר מהמרכז המשפטי עדאלה, נטען כי דרישות הכשרות מטילות מעמסה כלכלית מיותרת ומזיקה על היבואן הערבי. עלות הכשרת הבשר לצורך עמידה בתנאי הרבנות היא כ-424 אלף שקל בחודש. העותרים אומרים כי הוצאה זו מתגלגלת על הצרכן.

מנכ"ל החברה, איאד אפנדי עוואדה, אמר כי העתירה היא שלב נוסף במאבק שבו החלה החברה ב-2008 נגד משרד התעשייה

עלות הכשרת הבשר לצורך עמידה בתנאי הרבנות היא כ-424 אלף שקל בחודש

והמסחר – אז בראשות השר בנימין בן אליעזר – והרבנות הראשית, כדי לקבל אישור לייבא בשר ללא הכשר.

בעתירה טענה גם עו"ד זהר, כי בשל תהליך ההכשרה של הבשר, "אזרחים ערבים נאלצים לרכוש ולצרוך בשר מיובא, וחייבים לצרוך בשר שאופן השחיטה שלו, החלקים המותרים לאכילה והטעם נכפים עליהם בשל החלת כללי הדת היהודית האורתודוקסית".

"בחדרי חרדים" מציין שבעתירה הובאו דוגמאות להחרגת המיעוט הערבי מאכיפת חוקים מסוימים, כמו חוק איסור גידול חזיר וחוק חג המצות. לאחרונה, בעקבות עתירה שהגיש עדאלה לבג"ץ בשם רדיו א־שמס, המשדר בשפה הערבית, נקבע כי תחנה זו תוחרג מהאיסור על שידורים ביום כיפור.

ממשרד הכלכלה נמסר, כי תגובתו לעתירה תוגש לשופטי בג"ץ.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?