תפילה ללא מחלוקת

נשות הכותל קיימו ברכת כוהנות למרות איסור היועמ"ש

לראשונה התקיים הטקס בעזרת הנשים ברחבת הכותל המערבי. היועץ המשפטי לממשלה קבע בחול המועד פסח כי הטקס אסור לפי תקנות השמירה על המקומות הקדושים

נשות הכותל מתפללות לראשונה בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים. 30042015 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90נשות הכותל מתפללות בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים.  צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עשרות מחברות ארגון נשות הכותל ערכו הבוקר טקס "ברכת כוהנות" בעזרת הנשים בכותל המערבי. נשות הכותל ערכו את הטקס בניגוד להנחייתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

נשות הכותל מסרו כי האיסור על קיום הברכה התייחס לטקס שתוכנן להתקיים בחול המועד פסח, לא בתפילת ראש חודש אייר. "אין הדבר דומה לברכת כוהנות המתקיימת בתוך תפילת ראש חודש. תפילת ראש חודש היא תפילה שאין עליה כל מחלוקת", אמרו נשות הכותל.

"הארץ" מדווח כי המשטרה לא מנעה מנשות הכותל את קיום הטקס. השוטרים אף הרחיקו מהאתר את יו"ר עמותת הימין עטרת כוהנים, מתי דן, שקרא קריאות בגנות המתפללות. נשות הארגון קראו בספר תורה שהבריחו לעזרת הנשים. רב הכותל, שמואל רבינוביץ, והמשטרה אסרו על נשות הכותל לקרוא בספר תורה באתר הקדוש. בעקבות הברחת ספר התורה פרץ עימות

שוטרים הרחיקו מהאתר את יו"ר עמותת עטרת כוהנים, מתי דן, שקרא קריאות בגנות המתפללות

בין נשות הארגון לשוטרות באמצע התפילה, אך המשטרה לא החרימה את הספר.

בפני בג"ץ תלויה ועומדת עתירה עקרונית של קבוצת נשים אחרת בעניין הקריאה בספרי תורה, אבל טרם ניתנה פסיקה בעניין. הרב רבינוביץ קרא לשר לשירותי דת, דוד אזולאי מש"ס, להתקין תקנות "שימנעו מנשות הכותל לעשות בכותל כבשלהן, ולמנוע את מעשיהן המפלגים".

היועץ המשפטי לממשלה קבע בחודש שעבר כי הטקס, שאין לו כל תקדים, אסור בהתאם לתקנות השמירה על המקומות הקדושים, האוסרות בין היתר תפילה באתר הקדוש שלא כ"מנהג המקום". מנדלבליט אמר כי גם אם נשות הכותל ינסו לקיים את הטקס, יש להימנע מהסלמה שתביא למעצרים של מתפללות.

לפני כשבועיים, בחול המועד פסח, הגיעו כמאתיים נשים לעזרת הנשים ברחבת הכותל. הן לא קיימו טקס ברכת כוהנות, אלא השתתפו בתפילת שחרית ומוסף של חול המועד.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?