מסר חינוכי

חדו"ש לשרה שקד: לדחות על הסף פניית פרוש לסייע לחשוד הנמלט ברלנד

סגן שר החינוך ביקש משרת המשפטים לפעול למניעת פגיעה ברב אליעזר ברלנד, שנמלט מישראל לאחר שנחשד בעבירות מין והתיישב בדרום אפריקה. ישראל הגישה בקשה להסגירו

הרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת שובו בנים, בשיעורהרב אליעזר ברלנד, בשיעור בקהילת שובו בנים

סגן שר החינוך, ח"כ מאיר פרוש מיהדות התורה, שוחח עם שרת המשפטים, איילת שקד, וביקש ממנה לפעול כדי למנוע פגיעה ברב אליעזר ברלנד.

הרב ברלנד, ראש קהילת שובו בנים של חסידות ברסלב, נמלט מישראל לפני כשלוש שנים לאחר שנחשד בעבירות מין. הוא התיישב בדרום אפריקה וישראל הגישה בקשה להסגרתו. "כיכר השבת" דיווח כי בימים האחרונים מנהל פרוש מגעים עם גופים משפטיים, בניסיון למנוע פגיעה בברלנד לקראת אפשרות שבית המשפט ביוהנסבורג יאשר את בקשת ההסגרה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, קרא בתגובה לשרת המשפטים לדחות על הסף את פנייתו של פרוש ולהבהיר לו שהטיפול היחיד של משרדה בעניינו של ברלנד יהיה לדאוג להסגרתו המהירה. "פרוש היה מיטיב לעשות אם היה מייעץ לרב ברלנד לחזור הביתה ולהתמודד על חפותו במסגרת מערכת הצדק הישראלית, במקום לנסות להימלט ממנה", אמר רגב. "כאשר מאיר פרוש מבקש משרת המשפטים סיוע לנמלט החשוד בעבירות מין, הוא כנראה שוכח שהוא סגן שר החינוך.

מנכ"ל חדו"ש: מדינת ישראל כבר הוכיחה שעברייני מין נענשים בלי קשר למעמדם, כולל הנשיא לשעבר משה קצב. כל הנחה למבוקש לחקירה ברלנד תחזיר אותנו שנות דור אחורה

מעניין איזה היבט חינוכי מצא פרוש בפנייתו: האם זה המסר החינוכי לקורבנות עבירות מין שלא כדאי להתלונן, המסר שרבנים שחשודים בעבירות מין נהנים מחסינות או המסר שלחשודים בעלי כוח פוליטי כדאי להימלט משלטון החוק".

רגב ציין ש"מדינת ישראל כבר הוכיחה שעברייני מין נענשים בלי קשר למעמדם, כולל הנשיא לשעבר משה קצב. כל הנחה למבוקש לחקירה ברלנד תחזיר אותנו שנות דור אחורה". לדבריו, "יפה שפרוש אינו שוכח שחסידות שובו בנים של הרב ברלנד היתה שנים רבות שותפה פוליטית שלו וסייעה לו במערכות בחירות, אבל הכרת הטובה האישית אינה רלבנטית כלל".

רגב ציין גם, מדווח אתר "חרדים 10", ש"מאז נמלט ברלנד מישראל הוא הפליא במסעותיו ובמנוסותיו למרוקו, זימבבואה, דרום אפריקה, הולנד ושוב דרום אפריקה. ספק אם קם נוסע כה גדול לעם ישראל מאז בנימין מטודלה. על רקע כזה לא קל להאמין לטענות על מצבו הבריאותי הקשה".

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"חרדים 10"איך תוכל לפעול?