רק 25% מסיימים

צעירים חרדים למרגי: אתה אשם בנשירה מהאקדמיה

בכנס על שילוב חרדים בתעסוקה התברר כי 75% מהצעירים החרדים המתחילים במסלול לימודים אקדמי אינם מסיימים אותו

השר לשירותי דת, יעקב מרגי. 24.10.07. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90חבר הכנסת יעקב מרגי מש"ס. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

פעילים חרדים הטיחו בחבר הכנסת יעקב מרגי, כי הוא אשם בכך "שאין לימודי ליבה במוסדות החינוך ובגללכם יש נשירה גבוהה של סטודנטים חרדים מהאקדמיה".

אביגדור רבינוביץ, מנכ"ל עמותת שחרית – שילוב חרדים בתעסוקה, אמר למרגי: "סטודנטים חרדים המעוניינים בלימודים, רובם אינו מצליח לסיים את המכינות. הנתונים מצביעים על נשירה של 50% עד 60%, מאחר שרובם אינם יודעים אפילו את ה-ABC. מה אתה, כח"כ חרדי או יו"ר ועדת חינוך בכנסת, עושה למען העניין?" בתשובה אמר מרגי: "בני בוגר ישיבה והוא סיים מכינה קדם אקדמית בהצטיינות".

מרגי ורבינוביץ השתתפו בדיון בכנס שעסק בשילוב חרדים בתעסוקה באוניברסיטת בר אילן. לפי ידיעה ב"בחדרי חרדים", בעקבות תשובתו של מרגי צעקו פעילים חרדים כי הוא וחברי הכנסת החרדים אשמים בנשירה, מאחר "שאינם פועלים לאפשר לימודי ליבה במוסדות החרדיים וגורמים לאחוזי הנשירה הגבוהים בלימודים האקדמיים".

הנתונים מצביעים על נשירה של 50% עד 60% מהמכינות, מאחר שרוב הסטודנטים החרדים אינם יודעים אפילו את ה-ABC

מרגי אמר בהמשך הדיון כי יש לפעול להסרת החסמים המקשים על קבלת תלמידים חרדים למוסדות האקדמיים. גם דבריו אלה עוררו תגובה זועמת.

בכנס השתתפו גם פרופסור שמואל סנדלר, ראש מערך המכללות והמכינות באוניברסיטת בר אילן, וח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג, ראש השדולה לשוויון הזדמנויות למגזר החרדי. "בואו נודה על האמת, יש אפליה סמויה של עובדים ועובדות חרדים בתעסוקה, וזה משהו שצריך להילחם בו", אמר טרכטנברג.

מנהל פרויקט המסגרות החרדיות בוות"ת, רביד עומסי, אמר שאחוז הנשירה של סטודנטים חרדים הלומדים במכינות הקדם אקדמיות הוא כ-50% וכי בלימודים לתואר ראשון נושרים עוד 40% עד 50% מהחרדים שהתקבלו ללימודים אקדמיים. לפיכך, כ-75% מהצעירים המתחילים את מסלול הלימודים במכללה קדם אקדמית נושרים בשלב זה או אחר. עם זאת, מספרי הסטודנטים במגזר החרדי עלו בארבע השנים האחרונות ב-100%: מ-6,000 בשנת 2011 ל-12,000 בשנת 2015.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?