הזכות לתת למדינה

חרדי לשעבר שביקש להתגייס נדחה על רקע נפשי

שמואל אמסטר, שעלה ארצה אחרי שיצא לשאלה, רצה להתגייס לצה"ל והופתע לגלות שיש לו פטור על רקע נפשי

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

שמואל אמסטר, שהיה תלמיד ישיבה חרדי מארצות הברית, יצא לשאלה לפני כמה שנים ועלה לישראל. אמסטר רצה להתגייס לצה"ל ופנה ללשכת הגיוס, אבל שם הוסבר לו שהוא פטור מגיוס בגלל בעיות נפשיות. "נאמר לי שבתיק האישי שלי כתוב שיש לי בעיות נפשיות וקשיים בדיבור, שאני לא יכול להיות לבד, ולכן קיבלתי פטור משירות צבאי", אמר אמסטר למגזין פז"ם של חדשות 2.

הוא משער שהפטור קשור לביקור קודם שלו בלשכת הגיוס, לפני שש שנים. אמסטר היה אז תלמיד ישיבה בירושלים. הוא קיבל צו התייצבות והלך ללשכת הגיוס עם רבו. לדבריו, באותו יום נפגשו שניהם עם כמה בעלי תפקידים בלשכת הגיוס. הרב ניהל את כל השיחות ואסר עליו לדבר בהן. בסוף היום אמר לו הרב שהוא לא צריך להתגייס.

"מעולם לא סבלתי מבעיות נפשיות ולא ידעתי שהרב פשוט סיפר שקרים. באותו זמן לא שלטתי בעברית, והרב לא הסביר לי מה הוא עושה. היום אני מרגיש שרימו אותי", אמר אמסטר.

נאמר לי שבתיק האישי שלי כתוב שיש לי בעיות נפשיות וקשיים בדיבור, שאני לא יכול להיות לבד, ולכן קיבלתי פטור משירות צבאי

הוא נולד בישראל למשפחה חרדית, שהיגרה לשיקגו כשהיה תינוק. הוא למד כל חייו במוסדות חרדיים, אבל בגיל 14 החליט לצאת לשאלה. כשהיה בן 17 שלחו אותו הוריו לישיבה חרדית בירושלים, בתקווה ששם ייעלמו ספקותיו לגבי הדת. אחרי שלוש שנים בישיבה הוא חזר לשיקגו. "ההורים שלי הציבו לי אולטימטום: או שאתה חרדי, או שאנחנו זורקים אותך לרחוב. לא רציתי לשקר לעצמי, אז הם זרקו אותי מהבית", סיפר.

אמסטר, כיום בן 24, עלה לישראל לפני שבעה חודשים. עמותת ה.ל.ל. המסייעת ליוצאים לשאלה תומכת בו. עורך הדין אייל פלטק פנה לרשויות צה"ל בשמו של אמסטר וצירף חוות דעת מפסיכיאטר, שקבע כי אין לו בעיה נפשית. "היה ברור לי שאני מתגייס לצבא", אמר אמסטר. "הרגשתי חובה לתרום למען ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה. מבחינתי, זו זכות גדולה לתת למדינה ולא רק לקבל. הוסבר לי בלשכת הגיוס שבקרוב אקבל תשובה בענייני".

לידיעה במגזין פז"םאיך תוכל לפעול?