רק באישור מועצת החכמים

חדו"ש: להבהיר לשר אזולאי שעליו לציית לחוק, לא לרבנים

השר לשירותי דת מסרב לאשר את המתווה שלפיו תוקם בכותל המערבי רחבת תפילה לזרמים הפלורליסטיים. חדו"ש קוראת לראש הממשלה וליועץ המשפטי לממשלה לחייב את אזולאי לציית להחלטות הממשלה ולפסיקת בג"ץ

שר הדתות, דוד אזולאי מש''ס. צילום: אבי אוחיון, לע''משר הדתות, דוד אזולאי מש''ס. צילום: אבי אוחיון, לע''מ

השר לשירותי דת, דוד אזולאי מש"ס, אמר אתמול כי ייענה לפסיקת בג"ץ, שלפיה יש להקים בכותל המערבי רחבה נוספת שתוקצה לתפילה של הזרמים הפלורליסטיים, רק אם מועצת חכמי התורה של ש"ס והרבנות הראשית יאשרו זאת.

בתגובה דורשת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון מראש הממשלה ומהיועץ המשפטי לממשלה לפטר את אזולאי או לחייבו לחזור בו ולהודיע שיציית לחוק, לפסיקת בתי המשפט ולהחלטות הממשלה, ולא יתנה את התנהלותו בעניין מתווה הכותל באישור רבני ש"ס.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר כי זו אינה הפעם הראשונה שהשר אזולאי מתבטא בצורה זו. לדבריו, "העדר תגובה הולמת מצד היועץ המשפטי לממשלה וראש הממשלה מאפשר לו לשוב ולהכריז עליה, ובכך להמשיך ולפגוע פגיעה קשה בשלטון החוק בישראל וליצור את הרושם כאילו עמדתו זו היא סבירה, חוקית ומשקפת פירוש לגיטימי של שיקול הדעת השלטוני בישראל".

רגב הזכיר כי עוד ב-1981 פסק בג"ץ בעניין דומה, בעת המאבק בעניין חפירות עיר דוד. באותו פסק דין (בג"ץ 512/81,

העדר תגובה הולמת מצד היועץ המשפטי לממשלה וראש הממשלה מאפשר לאזולאי ליצור את הרושם כאילו עמדתו היא סבירה, חוקית ומשקפת פירוש לגיטימי של שיקול הדעת השלטוני בישראל

המכון לארכיאולוגיה ואח' נ' שר החינוך והתרבות) קבע בג"ץ כי חוות דעת הלכתית של מועצת הרבנות הראשית או של הרבנים הראשיים אינה מחייבת נושאי תפקידים ממלכתיים, בבואם להפעיל את סמכויותיהם על-פי דין המדינה.

אתר News1 כותב כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יידרש להכריע אם אפשר להשוות בין המקרים, מאחר שחובת ההיוועצות ברבנות מעוגנת בחוק.

רגב הוסיף: "השר אזולאי שב ונותן ביטוי לגישתו, שלפיה אין חוקי המדינה ואף לא פסיקתם של בתי המשפט האזרחיים מחייבת אותו, אלא אך ורק שולחיו רבני מועצת חכמי התורה, ושפעילותו במסגרת תפקידו תהיה תלויה באישורם, ולעניין הכותל – אף באישור הרבנות הראשית. שתיקת המופקדים על שלטון החוק במדינה בעבר, כמו גם שתיקתו של ראש הממשלה – יוצרות אי-בהירות מסוכנת לגבי הפטור שהשר טוען לו מציות להחלטות הממשלה ולהוראות החוק והפסיקה. התעלמות זו מסוכנת, כאמור, לא רק באשר לעתיד הסדרי התפילה בכותל, אלא גם באשר לעתיד שלטון החוק והלגיטימיות של השלטון".

לידיעה ב-News1



איך תוכל לפעול?