אלישיב נגד שילוב

הרב רגב על מכתב הרב אלישיב: משבר מנהיגות נורא

במכתב ב"יתד נאמן" קורא הרב יוסף שלום אלישיב לחרדים לא להצטרף למסלולים ייעודיים בצבא, בשירות האזרחי ובאקדמיה

הרב יוסף שלום אלישיבמכתבו של הרב יוסף שלום אלישיב ב"יתד נאמן"

מנהיג הציבור החרדי-הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, קורא לחרדים שלא להתפתות להצטרף למסלולים ולמסגרות שהמדינה התאימה לצורכיהם בצבא, בשירות האזרחי ובמוסדות השכלה הגבוהה. הוא הסביר שמסלולים אלה כפופים לשלטון "פורקי העול" ומגמתם היא לקרב את הציבור החרדי לאורח החיים החילוני, לערכיו ול"תרבות אנשים חטאים".

קובי נחשוני כותב ב-ynet, כי במכתב שפרסם לרגל חנוכה בעיתון "יתד נאמן" מבקש אלישיב "למחות ולהזהיר מפני כל מיני מגמות מבחוץ לשלוח יד בפך השמן הטהור". לדבריו, "ידוע כמה נלחמו גדולי ישראל זצוק"ל נגד כל 'מוסד לימודים חרדי' שמיועד ללימודים כאלה (אקדמיה) והוקיעוהו אל מחוץ למחנה, ובפרט שמודיעים בגלוי שמטרתם בכל מגמות אלו לעשות שינוי הרוח והמהות של הציבור החרדי ולפעול להחדיר כל מיני שאיפות אחרות, לאומיות ומשכילות, אשר לא שיערום אבותינו".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "מכתבו של הרב אלישיב היוצא נגד התהליכים החיוביים בחברה החרדית הוא עוד הוכחה למשבר המנהיגות הנורא שבו שרוי הציבור החרדי. הקנאות והעוני

על הרבנים, המכונים גדולי התורה, לדעת: אם המנהיגות החרדית תגרום לכך שרוב הגברים החרדים ימשיכו לא לשאת בנטל העבודה, יהיה לכך מחיר כלכלי כבד

בחברה החרדית מאיימים להמיט אסון על מדינת ישראל, והתחזיות הכלכליות פסימיות. אבל המנהיג מספר 1 שלה מנסה למנוע מאברכים לרכוש השכלה מקצועית ולצאת לעבוד. אכן, דור אומלל הוא שאלה הם מנהיגיו. יש לקוות שציבור החרדים החדשים שהולך ומתפתח יידע להצמיח מקרבו רבנים גדולים וראויים יותר, שיידעו להתמודד עם משבר חברת הלומדים ולהוביל אותה לעידן חדש שישלב לימודים בישיבה עם שירות ועבודה".

עוד אמר רגב, "על הרבנים, המכונים גדולי התורה, לדעת: אם המנהיגות החרדית תגרום לכך שרוב הגברים החרדים ימשיכו לא לשאת בנטל העבודה, יהיה לכך מחיר כלכלי כבד. החברה הכללית, החילונית והדתית, לא תסכים להמשיך לשאת בעלותה של החברה החרדית ולטפח בכספי משלמי המסים את חיזוקה והרחבתה של חברת הלומדים החרדית".

בוואלה נכתב, שלדברי אלישיב יצירת המסגרות המיוחדות, המבקשות לשלב את החרדים בחברה האזרחית, נועדה לשלב אותם עם "תרבות אנשים חטאים". הוא קורא שלא להיכנס למסגרות האלה, כדי "לעשות רצון אבינו שבשמים שהבדילנו מן התועים".

לידיעה ב-ynet

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?