"דיקטטורה שיפוטית"

בג"ץ מתח ביקורת חריפה על חוק הגיוס

מקור חרדי מאיים: נפגע בסמכויות בג"ץ אם חוק הגיוס יבוטל

כרזות במאה שערים בעקבות חוק הגיוס מכריזות לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס. 26.03.2014 צילום: נתי שוחט, פלאש 90כרזות במאה שערים מכריזות "לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס". צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שופטי בג"ץ מתחו היום ביקורת חריפה על חוק הגיוס וכינו אותו "פאטה מורגנה". שופטי העליון טענו כי החוק אינו מטיל סנקציות ברורות על הישיבות, במקרה שלא יעמדו במכסות הגיוס בציבור החרדי. "מדיניות התמיכה של הממשלה יצרה מפלצת, מצב שאנשים לא הולכים לצבא ולא לומדים לימודי ליבה", אמר השופט עוזי פוגלמן. "החוק לא קובע את הפחתת התמיכות ויהיה נתון לשיקולים פוליטיים", הוסיף השופט אורי שהם.

השופטים אמרו דברים אלה בדיון בעתירה נגד חוק הגיוס המתוקן. העותרת המרכזית נגד התיקון לחוק היא מפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד. "כיכר השבת" מציין כי נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, אמרה לנציגי פרקליטות המדינה: "אתם בתשובה שלכם זורעים את הגרעין לכך שהסדר קבע לא יהיה. המחוקק מצא לא להכריע. האם באין הגדרה מראש של המכסות באחוזים זה נשאר בשיקול דעת של הממשלה או

השופט פוגלמן: מדיניות התמיכה של הממשלה יצרה מפלצת, מצב שאנשים לא הולכים לצבא ולא לומדים לימודי ליבה

שר הביטחון".

לפי דיווח ב-nrg, בכיר ביהדות התורה אמר כי אם בית המשפט העליון יפסול את התיקונים בחוק הגיוס, שאושרו לפני כחמישה חודשים, תחל המפלגה בהליכים לחקיקת חוק עוקף בג"ץ, שייטול ממנו סמכויות ניכרות. לדברי הבכיר ביהדות התורה, עד עתה החרדים לא דרשו את יישום סעיף זה בהסכם, בגלל החשש ששינוי חוקי יסוד יביא לדיון מחודש בסטטוס קוו. עם זאת, לדבריו, "אם לא תהיה ברירה – נעשה זאת".

ח"כ ישראל אייכלר אמר: "אסור לבית המשפט העליון להתערב בפעילות הרשות המחוקקת. זו דיקטטורה שיפוטית. מי מינה אותם להתערב בחקיקה? זו מהפכה דיקטטורית. השופטים עובדים בשירות יש עתיד והרפורמים. אחרי שנכשלו בכנסת וירדו מ-19 ל-11 מנדטים, הם מיהרו להשתמש בבית המשפט".

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?