דין של רודפים

דרעי: להיכנס בסיקריקים בכוח

בראיון בערוץ 2 תקף יו"ר ש"ס לשעבר בחריפות את הקיצונים החרדים. "רק רב אחד יכול לשלוט בסיקריקים – רב ניצב יוחנן דנינו", אמר אריה דרעי

מנהיג ש''ס לשעבר, אריה דרעי, בודק אתרוג במשקל 2 ק''ג במשרדו בירושלים 06.10.08. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90מנהיג ש''ס לשעבר, אריה דרעי, במשרדו בירושלים. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90

"הסיקריקים רודפים, צריך להיכנס בהם בכוח", אמר אתמול יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי. בראיון עם עודד בן עמי בערוץ 2 תקף דרעי בחריפות את הסיקריקים. "כתוב שעל כל עבירות שבין אדם למקום יום כיפורים ותשובה מכפרים. אחת העבירות היחידות שיום הכיפורים לא מכפר זה חילול השם... לראות את הרופאה הנהדרת הזאת, שזרקו עליה אבנים, ניפצו לה את החלון, זה גניבה, זה גזל, זה חילול השם שאין כדוגמתו. רק מיתה מכפרת. הם מחללים שם השם. יש להם דין של רודפים. הם רודפים את כל היהדות החרדית. הילרי קלינטון משווה אותנו לאיראן", אמר דרעי.

הוא התייחס גם להתנכלויות של חרדים בבית שמש לילדה נעמה מרגוליס, בת 8. "הילדה הנהדרת הזאת. תמונות נוראיות. בצדק לקחה כל הסימפטיה בישראל", אמר דרעי. "הילדה הולכת לבית ספר לבנות, מרצונה הולכת להפרדה של בנות. אמא שלה הולכת לבית כנסת לעזרת נשים. סביר להניח שאבא שלה כמו אלפי חרדים שעושים מניין לבד. הקיצונים הללו לא עושים בשביל הדרת נשים. הם קיצונים שבכוח ובאלימות רוצים להכתיב את אורח חייהם לכולם. אותם צריך לחנוך רק בדרך של כוח. לאף אחד אין שליטה עליהם.

"רק רב אחד יכול לשלוט עליהם – רב ניצב יוחנן דנינו. אומר בשיא הרצינות. בכוח המשטרה צריכה להיכנס. איך יכול להיות ששברו לה את הרכב בגלל דגל? מי הרשה לכם? על כזה דבר המשטרה צריכה מיד לפעול. שריפת עגלות, שריפת אוטובוסים, זה רכוש שלהם? מסכנים כל התושבים בגאולה. אני יודע כמה הם סובלים. יש שם חולי אסתמה. יש אנשים שלא יכולים לחיות בגלל דברים כאלה. זה קומץ קטן שהולך וגדל וצריך לטפל בו. הם כמו נערי הגבעות, שהתחילו קטן... ומסבכים את כל הקבוצה

אני בעד פרישות וצניעות. לא על חשבון אחרים. איזה זכות יש לך להקים גברת שיושבת מקדימה ולהגיד לך לשבת אחורה? מה, זה אוטובוס שלך?

כולה ואת כל עם ישראל".

בראיון הוקרן קטע משיחה עם אחד הסיקריקים, שאמר: "יורקים על ילדות קטנות כי הן לא הולכות צנוע. מפריע לי. אני אדם בריא. ילדה בת 7, כן. יש רבנים. רבנים נותנים לנו את הכוח איך ללכת ברחוב ואיך אישה צריכה להתנהג כשהולכת ברחוב. כל ארץ ישראל תהיה חרדית ולא יעזור לכם כלום. המדינה תהיה חרדית, כן רוצים או לא רוצים".

בתגובה אמר דרעי: "הוא צריך פסיכולוג דחוף. אני קורא לבני משפחתו, מקווה שלא צריך פסיכיאטר. כנער בישיבת חברון הכרתי את אחד מגדולי הרבנים באותה תקופה, הרב שלמה זלמן אויערבאך. היהודי היה גר בעשרי חסד והיה ראש ישיבה בבית וגן ונוסע באוטובוס הלוך וחזור. פעם אני זוכר סיפור שהיינו ילדים, התיישבה לידו אישה בלבוש לא צנוע. ממשיך לשבת. בתחנה הבאה הוא ירד, לקח עוד אוטובוס. אמר, 'אני אפגע באישה? אני אשפוך דם? אני אלבין פניה ברבים?' מפריע לך? כל הכבוד, אני בעד פרישות וצניעות. לא על חשבון אחרים. איזה זכות יש לך להקים גברת שיושבת מקדימה ולהגיד לך לשבת אחורה? מה, זה אוטובוס שלך? יש לי שבע בנות והן אומרות אבא, אנחנו מעדיפות לשבת (בהפרדה). הכל מרצון. אם אישה החליטה שהיא רוצה לשבת מקדימה, כמו באשדוד, זכותה. הערת לה? לא רוצה, לא צריך. תרד מהאטובוס אם מפריע לך".

דרעי גם הפנה קריאה לכל ראשי המפלגות, "תרגיעו... עשיתם את שלכם, אל תקראו את החבל הדק".

לראיון באתר "כיכר השבת"איך תוכל לפעול?