הדרה סלקטיבית

לבנת מוכנה להדרת נשים ביישובים חרדיים

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: דברי השרה ממחישים שהאחראית העיקרית למגיפת הדרת הנשים היא ממשלת נתניהו

שרת התרבות, לימור לבנת. צילום: Hanay, wikipediaשרת התרבות, לימור לבנת. צילום: Hanay, wikipedia

שרת התרבות, לימור לבנת, אמרה בראיון ל-ynet כי הפרדה בין נשים לגברים בערים חרדיות אינה מפריעה לה. "אם במודיעין עילית או בביתר עילית מחליטים להפריד בקווי האוטובוס, לא בטוח שזה מפריע לי. זאת דרך החיים שלהם. אם זה לא מפריע לאף אישה, אז זה לא בטוח מפריע לי", הסבירה לבנת.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס להדרת נשים בישיבת הממשלה. "ישראל היא מדינה דמוקרטית, מערבית וליברלית. במדינה כזאת, המרחב הציבורי הוא בטוח ופתוח לכולם ואין בו מקום לשום התנכלות ולשום אפליה", אמר נתניהו. "אני מבקש מכל משרדי הממשלה לפעול להסרת שלטי ההפרדה. המשטרה עושה ותעשה הכל לפעול נגד מי שמתנכל, יורק ומרים יד. זה לא רק עניין חוקי, זה גם עניין חברתי. אני קורא לאנשי הציבור ולמנהיגים הרוחניים לפעול נגד התופעה הזאת".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר שדבריה של לבנת ממחישים את העובדה שהאחראית העיקרית למגיפת הדרת הנשים היא ממשלת נתניהו. "הממשלה היא שנאבקה בבג"ץ כדי להמשיך להפעיל את קווי ההפרדה והביאה לפריחתם. הממשלה היא שמאפשרת כבר שנים את השתוללות הבריונים החרדים בבית שמש ובמאה שערים, כאילו החוק הישראלי אינו חל שם", הסביר רגב. "נציגי הליכוד בממשלה ממשיכים לשתף פעולה עם המפלגות שמעודדות הדרה והפרדה. הדרך היחידה להילחם

ח"כ רחל אדטו: המרחב באוטובוסים הוא מרחב ציבורי. בתחבורה ציבורית, מה שטוב למרכז תל אביב טוב גם לביתר עילית

בבריונות האפליה היא להקים ממשלה אזרחית, ללא מפלגות מדירות. רק ממשלה כזאת תוכל להפסיק את ההידרדרות המהירה שלנו לעבר ימי הביניים".

חברי כנסת רבים מתחו ביקורת על דבריה של לבנת. "אין בישראל מדינה בתוך מדינה", אמר חבר הכנסת נחמן שי מקדימה, "ישראל לא מורכבת מאחוזות, מנחלאות ומשטחים בשליטה נפרדת. ישראל היא מדינה אחת, עם חוק אחד שחל על כולנו. כבודו של אדם אינו ניתן לחלוקה". ח"כ אילן גילאון ממרצ אמר כי אין לתת לתופעה גושפנקה בשום מקום. "אישה חרדית יכולה לשבת מרצונה בכל מושב בתחבורה הציבורית המסובסדת על ידי הממשלה בעיר חרדית, חרדית-לאומית או אחרת. הנפגעות העיקריות הן הנשים החרדיות, שגם עליהן החוק צריך להגן".

ח"כ רחל אדטו מקדימה צוטטה ב-ynet: "האוטובוסים שעליהם מדברת השרה לבנת הם בבעלות ציבורית, ולכן המרחב בהם הוא מרחב ציבורי. כשמדובר על תחבורה ציבורית, מה שטוב למרכז תל אביב טוב גם לביתר עילית. עצימת העיניים מול הנעשה בערים החרדיות, שאותה מתירה השרה לבנת, היא זו שבסופו של דבר מביאה לתופעות המזעזעות שלהן נחשפנו השבוע בבית שמש".

גם ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ וח"כ יוחנן פלסנר מקדימה מתחו ביקורת על לבנת ואמרו כי דבריה מעודדים קיצוניות וכי הם יביאו להרחבת התופעה של הדרת נשים.

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?