ההדרה, הנשיא וראש הממשלה

נתניהו: הדרת נשים סותרת את המסורת היהודית

רוב חברי ועדת השרים למעמד האישה לא השתתפו בדיון על דרכים למלחמה בהדרת נשים

שרת התרבות, לימור לבנת. צילום: Hanay, wikipediaשרת התרבות ויו"ר ועדת השרים למעמד האישה, לימור לבנת. צילום: Hanay, wikipedia

נשיא המדינה וראש הממשלה מביעים התנגדות תקיפה לתופעה של הדרת נשים, שעלתה לכותרות לאחרונה. "במדינת ישראל אין מקום להדיר אף אדם, בוודאי לא חצי מהאוכלוסייה", אמר בנימין נתניהו בטקס הממלכתי למאבק בסחר בבני אדם. לדברי נתניהו, נכתב ב-nrg, "מקומן של הנשים במרחב הציבורי חייב להיות מובטח ושוויוני. השוויון בין גברים ונשים הוא מוחלט. כך זה היה וכך זה ימשיך להיות. תופעה זו סותרת את המסורת היהודית".

בדיווח ב-ynet מצוטט הנשיא שמעון פרס, שאמר: "אל לנו להפוך מרחבים ציבוריים למוקדים הנתפסים כאפליה הסותרת את ערכינו. לאף גבר אין רשות להכריח אישה לשבת במקום שהוא קובע".

אבל לישיבה של ועדת השרים למעמד האישה, המקימה צוות בין-משרדי למלחמה בהדרת נשים, לא באו רוב השרים החברים בה. גלעד ארדן, בני בגין, יעקב מרגי וסופה לנדבר, וגם סגנית השר לאה נס – לא התייצבו לדיון. יהונתן ליס כותב ב"הארץ", כי שר החינוך, גדעון סער, היה היחיד שהשתתף בדיון. השרה אורית נוקד הגיעה דקות אחדות לפני תום הישיבה.

פרס: לאף גבר אין רשות להכריח אישה לשבת במקום שהוא קובע

הוועדה קראה לנציבות שירות המדינה לפרסם הנחיות מפורשות האוסרות על הדרת נשים במשרדי הממשלה; הורתה לכלול התניה ברורה ברישיונות שיעניק משרד הדתות לחברה קדישא, שתאסור על הרחקת נשים מליווי יקיריהן בבתי הקברות, ותאפשר לנשים לספוד בלוויה. הוחלט גם להקים צוות בין-משרדי בראשות השרים לימור לבנת ודניאל הרשקוביץ, שיבחן דרכים להתמודדות עם הסוגיה של הדרת נשים. בתחילת עבודתו ידון הצוות בהסרת שלטים המוצבים בבתי עלמין, ומפרידים בין גברים לנשים. הצוות גם יבחן הטלת סנקציות וקנסות ועל רשויות מקומיות ועל חברות פרטיות שיאפשרו הדרת נשים.

לבנת, יו"ר הוועדה, אמרה: "החלטתי לפעול על מנת לשים קץ לתופעות החמורות האלה. זה לא יהיה קל. זאת דרך ארוכה, ארוכה מאוד. נצא עם החלטה שתוביל נגד המקרים המבישים הללו, שמונעים מנשים ליטול חלק בפעילויות שונות ולקבל שירות שוויוני רק בשל היותן נשים, ומהווים פגיעה חמורה בעקרון השוויון, בחופש התנועה ובחופש הביטוי של נשים – וכמובן בכבודן".

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב-ynet

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?