על צניעות ואלימות

מרביצים גם לאישה צנועה מדי

בראיון ל-ynet סיפרה אחת מנשות השאלים על היחס האלים כלפיה ברחוב החרדי

אישה חרדית ששל מכסה את פניה עם ילדיה במאה שערים. 7.02.2011. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90אישה חרדית עטויה שאל עם ילדיה במאה שערים. "מצביעים עלי, יורקים עלי". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"השאל זה האושר שלי. עבורי להיות בלי שאל – זה כמו לומר למישהו יחף ללכת על קוצים", אומרת אחת מנשות השאלים, שהסכימה לראשונה להתראיין מול מצלמה. בגלל מגבלות הצניעות הנוקשות שקיבלה האישה על עצמה, שאלותיו של המראיין נכתבו על דף, השאלות הועברו לבעלה, שקרא לה אותן.

האישה סיפרה על האלימות הקשה שבה נתקלות היא וחברותיה ברחוב החרדי, שם רבים מתנגדים למנהגיהן המחמירים. כזכור, לאחרונה פירסם בד"צ העדה החרדית פסק דין חריף נגדן, שבו טען כי אינן הולכות בדרך התורה.

המרואיינת תיארה את היחס האלים כלפיה בחברה החרדית. "בגאולה, מאה שערים וריכוזים חרדיים. מצביעים עלי, יורקים עלי, קוראים לי טליבאן. פעם מישהי זרקה עלי אבנים ופעם מישהי ניסתה לקרוע

פעם מישהי זרקה עלי אבנים ופעם מישהי ניסתה לקרוע לי את הכיסוי ראש. כבר בעטו בי ונתנו לי מכות

לי את הכיסוי ראש. כבר בעטו בי ונתנו לי מכות", סיפרה. לדבריה, ברחוב החילוני מתייחסים אליה באהדה: "הרבה ניגשות אלי ואומרות איזה יופי, איך את מזכירה לי את האמהות, שרה רבקה, רחל ולאה. כל הכבוד לך".

גם בתה של המרואיינת סיפרה כיצד מציקים לה ברחוב החרדי. "מדברים עלי, יורקים עלי והכל כי אני לא הולכת כמו שהם הולכים, אבל אף אחד לא מכריח אותי לעטות שאל", אמרה.

אלעזר מחפוד, מראשי קהילת השאלים, אמר: "אנחנו בסך הכל רוצים לשמור על צניעות, זה לגיטימי. כמו שאישה בא לה ללכת עם מיני ברחוב, יש אישה שרוצה לכסות את הגוף שלה כי היא מאמינה שככה השם יתברך ציווה אותה".

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?