עבודה זרה בחיפה

פסק הלכה: אסור להשתתף בפסטיבל "חג החגים"

הרב ברוך אפרתי מזהיר בתשובה לשאלה כי השתתפות בחג בחיפה היא עבודה זרה. בתשובה לשאלה אחרת הוא מבהיר: בניגוד לדברי האפיפיור, היהודים כן הרגו את ישו

פסטיבל חג החגים בחיפה. צילום: Hanay, wikipediaפסטיבל חג החגים בחיפה. צילום: Hanay, wikipedia

"פשוט וברור שאסור ללכת לחג הזה", כותב הרב ברוך אפרתי בתשובה לשאלה שהפנתה אליו תושבת חיפה. החג שאליו התייחסה השאלה הוא "חג החגים" – פסטיבל שמתקיים בחיפה בדצמבר, שבו משולבים חנוכה, חג המולד ועיד אל-פיטר. לדברי הרב אפרתי, בציון חג נוצרי או מוסלמי יש משום עבודה זרה, האסורה מדאורייתא.

מבחינה הלכתית יש בכך כמה איסורים, הוא כותב: "הן מצד המסחר עם הנוצרים שאסור ביום חגם... הן מצד הסעודה עם עכו"ם (ואינני נכנס אפילו לעניין הכשרות שודאי פרוץ מכל וכל) והן מצד הליכה ליריד של עכו"ם.

הרב אפרתי הוא בוגר ישיבת מרכז הרב, ראש ישיבת ההסדר שבות ישראל ורב קהילת זית רענן באפרת. היה ראש המכינה הקדם צבאית בעיר לוד, מתגורר באפרת שבגוש עציון. לדבריו, יש ערך לקיום אירועים של אזרחים שאינם יהודים, "אך לא עם ע"ז (עבודה זרה) ולא עם ערבוב חגים שלנו... חשוב שתהיה תרבות אזרחית לכלל התושבים, אך בזהירות, לא לעודד ע"ז. תיאטרון, כדורגל, ספרות כללית, טכנולוגיה וכדומה, זה מצוין שיעשו ברבים (בתכנים צנועים כמובן). אך לא ענייני אמונה ולא ענייני לאומיות, וודאי לא יצירת תרבות של טשטוש עומק סגולת ישראל.

אסור הלכתית ללכת לפעילויות החג הזה, ומי שהולך עובר על איסור גמור ומחזק אחיזת ע"ז בארצנו

"אסור הלכתית ללכת לפעילויות החג הזה, ומי שהולך עובר על איסור גמור ומחזק אחיזת ע"ז בארצנו", הוא מסכם.

בתשובה לשאלה אחרת, המתייחסת לספר שפרסם לאחרונה האפיפיור, ובו הוא מסיר מהיהודים את האשמה בהריגת ישו, כותב אפרתי: "יש לומר בקול בהיר את האמת – אנו הבאנו להריגת אותו האיש, כאמור במסכת סנהדרין בקטע שצונזר מפחד הגויים – 'בערב הפסח תלאוהו ליש"ו הנוצרי והכרוז יוצא לפניו מ´ יום קודם שהוא יוצא ליסקל על שכישף והסית והדיח את ישראל כל מי שיודע לו זכות יבא וילמד עליו ולא מצאו לו זכות ותלאוהו בערב הפסח'. לא רומאים הביאוהו לדין אלא אנו, גדולי ישראל שלנו בסוף בית שני".

לדבריו, יש לומר אמת ולא לקבל הבהרות שאינן נכונות. "לא נסלח לעולם לנצרות על מיליוני הרוגינו", כותב אפרתי. לדבריו, אם הנוצרים רוצים להשלים עם היהודים, עליהם לעשות שלושה דברים: להבהיר שאלוהים אינו גוף, ומעולם לא היה כזה, שכן עצם הטענה היא עבודה זרה; לבקש סליחה מהיהודים ולפצותם באופן נרחב על כל מה שעוללו ליהודים; ולשנות את התבנית התרבותית העקרונית המצויה בנצרות.

לתשובה על "חג החגים"

 לתשובה בעניין הריגת ישואיך תוכל לפעול?