גם בעולם מבינים

גם לקלינטון ישראל מזכירה את איראן

שרת החוץ של ארצות הברית הביעה ב"פורום סבן" דאגה לנוכח התגברות תופעות של הדרת נשים בישראל

שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, ב''פורום סבן''. צילום: Bureau of Public Affairsשרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, ב''פורום סבן''. צילום: Bureau of Public Affairs

שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, הביעה דאגה עמוקה מגל החקיקה האנטי-דמוקרטי בישראל ומתחה ביקורת על ההקצנה בתופעה של הדרת נשים מהמרחב הציבורי בארץ. בהופעה בכינוס של "פורום סבן", הפנתה קלינטון את תשומת הלב לפגיעה ההולכת וגוברת בנשות ישראל. היא הביעה חשש כבד מפני הידרדרות חברתית, על רקע מגמה מתרחבת של הימנעות מהאזנה לשירת נשים בציבור, הפרדה מגדרית בתחבורה הציבורית ותופעות דומות.

יצחק בן חורין מדווח ב-ynet, ששרת החוץ אמרה כי היא מזועזעת מכך שאוטובוסים בירושלים הקצו לנשים אזורי ישיבה נפרדים."זה מזכיר לי את רוזה פארקס", ציינה. בכך התייחסה לאמריקאית השחורה שסירבה בשנות ה-50 לפנות את מקומה באוטובוס לנוסעים לבנים.

מזכירת המדינה האמריקנית גם התייחסה להחלטת חיילי צה"ל לעזוב אירוע בשל שירת חיילות. קלינטון סיפרה לנוכחים כי הדיווח מזכיר לה את הנעשה באיראן.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "העולם הולך ומבין שבתחום חופש הדת ישראל קרובה יותר למדינות האיסלאם הקיצוני מאשר לעולם הדמוקרטי המערבי. אין עוד דמוקרטיה נאורה שבה מתקיימת פגיעה בהיקף כה גדול בעקרון חופש הדת. לא פלא שדווקא קלינטון עוסקת בכך. דו"ח משרד החוץ האמריקאי בתחום חופש הדת מתאר שוב ושוב, בהרחבה ובדיוק רב, כיצד פוגעת ממשלת ישראל בזכות הנישואים, בחופש הפולחן, בכבוד האישה, בציבור העולים,

מנכ"ל חדו"ש: דו"ח משרד החוץ האמריקאי בתחום חופש הדת מתאר בהרחבה ובדיוק רב, כיצד פוגעת ממשלת ישראל בזכות הנישואים, בחופש הפולחן, בכבוד האישה

בעדות הלא-יהודיות וברבים אחרים. גם במדד חופש הדת הבינלאומי של ארגון CIRI, ישראל ממוקמת בתחתית הרשימה ומקבלת את הציון המביך 0 לצד איראן, ערב הסעודית וסוריה". לדברי רגב, "רק ממשלה אזרחית שתערוך מהפכה אזרחית יכולה לחלץ את ישראל ממעמדה המביש כשיאנית העולם הדמוקרטי בפגיעה בחופש דת".

שרים בממשלה דחו את הביקורת של קלינטון. שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר, "הקולות הללו מוגזמים לגמרי. ישראל היא דמוקרטיה חיה, ליברלית ונושמת". שר הפנים, אלי ישי: "יש כנסת בישראל שמחוקקת, בוחנת ובודקת כל דבר. מדינת ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון. אני מניח שכל מה שייעשה כאן, ייעשה במסגרת החוק". יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ ישראל אייכלר, הדגיש: "ההפרזה בתגובה הקלינטונית על הסכנה לדמוקרטיה הישראלית היא תוצאה של מלשינים מתייוונים המוציאים דיבת הארץ רעה לעיני כל העמים".

לידיעה על דברי קלינטון

 לתגובות על הדבריםאיך תוכל לפעול?