פנייה לחוטובלי:

להסיר את החוק שיאפשר לחיילים להימנע משירת נשים

חדו"ש ולמעלה מ-20 ארגונים דורשים מיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה להסיר מיד את הצעת החוק, שתסב נזק לציבור הנשים

ח''כ ציפי חוטובלי מהליכוד. צילום: משה שי, פלאש 90ח''כ ציפי חוטובלי מהליכוד. צילום: משה שי, פלאש 90

חדו"ש ולמעלה מ-20 ארגונים ועמותות לפלורליזם, לשוויון לנשים ולשוויון במשפחה דורשים מחברת הכנסת ציפי חוטובלי למשוך באופן מיידי את הצעת החוק שהגישה בשבוע שעבר, שתאפשר לחיילים דתיים לא להשתתף בטקסים שבהם יש שירת נשים. במכתב ששלחו לחוטובלי, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, קובעים הארגונים כי הצעת חוק שירות הביטחון (תיקון – שמירת חופש הדת) פוגעת בעקרונות שלטון החוק ובמעמדן, כבודן וזכויותיהן של נשים בישראל.

הארגונים והעמותות קובעים, על פי דברים שאמר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, כי הצעת החוק תעניק לרבנות הצבאית את הסמכות לקבוע מהי ההלכה ותפטור חיילים דתיים בצה"ל מלהשתתף באירועים שבהם נשמע קולה של אישה ברבים.

"רבים מקרב האוכלוסייה הדתית, לרבות חברי כנסת ואנשי דת בכירים, מבהירים לאחרונה כי הלכת 'קול באישה ערווה' איננה הכרח המציאות", כותבים הארגונים. "מדבריהם אנו למדים כי מדובר בפסיקה מגמתית, המושתתת על הנחה שוביניסטית וקמאית, אשר רואה באישה יצור מיני, שיש להגן על נפשו התמימה של הגבר מפניה".

רבים מקרב האוכלוסייה הדתית, לרבות חברי כנסת ואנשי דת בכירים, מבהירים לאחרונה כי הלכת 'קול באישה ערווה' איננה הכרח המציאות

הארגונים, בהם קולך, התנועה המסורתית, שדולת הנשים ואישה לאישה, מוסיפים כי הצעת החוק יוצרת פטור פסאודו-הלכתי, המושתת על תפיסה מעוותת של ההלכה ועל קריאה מגמתית של עקרון חופש הדת והמצפון באופן פסול, שיש בו בכדי לגבור על הוראה צבאית להשתתף בטקסים כאמור ובעיקר על זכות יסוד כבוד האדם וחירותו וזכותה של כל אישה לשוויון והשתתפות שווה ומכבדת במרחב הציבורי.

הם מוסיפים כי בתפקידה כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ולנוכח ריבוי תופעות ההדרה וההשפלה של נשים במרחב הציבורי בחודשים האחרונים, הארגונים מצפים שתפעל במלוא המרץ נגד ריבוי תופעות פסולות ופוגעניות אלו, ולא תיתן להן יד בנימוק מגמתי ומסולף של הזכות ל"חופש דת". הם דורשים כי תסיר באופן מיידי את הצעת החוק, "שתסב נזק לציבור הנשים בפרט ולחברה הישראלית בכלל". הארגונים מציינים כי הם פועלים בשיתוף פעולה עם חוטובלי וחברי הוועדה. "הצעת החוק שבנידון עלולה לייצר בינינו משבר אמון חמור ומיותר ולפגוע בעבודתה החשובה של הוועדה", הם מסכמים.

 איך תוכל לפעול?