ההמלצות נקברו

בלחץ רבנים הוקפא יישום דו"ח לשירות שוויוני בצה"ל

דו"ח של ועדה בראשות האלוף (מיל') יהודה שגב המליץ לשבץ נשים לפי כישוריהן ונטיותיהן, ההמלצות לא יושמו זה ארבע שנים

חיילות תזמורת צהל בצעדת ירושלים. 02102007. צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90חיילות תזמורת צהל בצעדת ירושלים. צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90

יישום דו"ח שחיברה ועדה בראשות האלוף (מיל') יהודה שגב, שקרא להנהיג מודל שירות שוויוני מלא לגברים ולנשים, הוקפא בצה"ל. הצבא הכריז על תמיכתו ביישום ההמלצות הכלולות בדו"ח, שהוגש לפני למעלה מארבע שנים, אבל מאז לא נקט צעדים ליישומו.

הוועדה בראשות שגב המליצה על שינוי יסודי בשירות של נשים בצה"ל. ההמלצות, כותב עמוס הראל ב"הארץ", קבעו כי נשים ישרתו שירות שוויוני לשירות הגברים וכי תינתן להן אפשרות למצות את כישוריהן. הוועדה אף קראה להנהיג מערך אחיד למיון ולשיבוץ של גברים ונשים. לפי המלצותיה, מערך כוח האדם בצבא יאוחד, גברים ונשים ימוינו וישובצו באותה מערכת, לפי קריטריונים זהים. משך השירות ייקבע בהתאם לתפקיד ולא על פי מינו של המשרת.

"לא יהיו תפקידים או מערכים הסגורים קטגורית לנשים או לגברים. השירות בכל היחידות, התפקידים והמשימות יהיה משותף ומוסדר בכללי השילוב הראוי", כתבה הוועדה. בפועל, התנגדות של גורמים דתיים מנעו את יישום הדו"ח. לפי הראל, המטכ"ל בראשות רב-אלוף גבי אשכנזי דן בדו"ח שגב והביע דעה חיובית עליו, אך כמעט שלא נקט צעדים ממשיים כדי להפוך אותו למסמך מעשי.

נציג הרבנות הצבאית בוועדה, סא"ל אייל קרים, צירף כמה הסתייגויות משמעותיות לדו"ח. הסתייגותו העיקרית היתה משילוב

הדו"ח רוקן למעשה מתוכנו. לובי של רבנים וקצינים הפעיל מאמץ שכנוע על האלופים

נשים בסביבת לחימה וביחידות הדרג המסתער והמתמרן. קצין אחר, סא"ל (מיל') ילון פרחי ממינהלת "השילוב הראוי", שעסקה בשירות חיילים דתיים ונשים בצבא, טען כי הוועדה התעלמה ממסמכים שהציג לה, המתארים את הנזקים ששירות קרבי גורם לנשים.

אחד מחברי הוועדה אמר: "הדו"ח רוקן למעשה מתוכנו. שגב נאלץ להיאבק כדי להציג בכלל את המסקנות לפורום מטכ"ל. לובי של רבנים וקצינים הפעיל מאמץ שכנוע על האלופים. כשנפתח הדיון, קצינים כמו בני גנץ ויואב גלנט הביעו התנגדות חריפה לשיבוץ נשים בדרג המסתער... אף אחת מההמלצות המרכזיות לא מומשה: לא השוואת משך השירות, לא פתיחת כל התפקידים ובוודאי לא הצבת נשים בדרג המסתער".

בכיר באכ"א אמר בתגובה: "הטענה שלא נעשה דבר למימוש החזון של הוועדה אינה נכונה. התקדמנו מאז, אבל עשינו רק חלק מן הדרך". הוא הזכיר כי צה"ל שינה את תהליך המיון לנשים, הפעיל שיטה מתקדמת למיון תעסוקתי בשיבוץ חיילות והנהיג ראיון שיבוץ ללוחמות. לדבריו, הורחב במידה ניכרת שילוב נשים בתפקידים טכניים. הוא הוסיף כי צה"ל מתנגד לשיבוץ נשים כלוחמות חי"ר ושריון.

לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?