קלפי חצויה

הפרדה בין נשים לגברים בבחירות בשכונות בירושלים

בקלפי בשכונת הבוכרים ובשכונת גאולה תפריד מחיצה בין המינים

הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט אישה זה לא בושה. בג''צ הורה למשטרה למנוע את ההפרדה 29.09.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. צילום: גילי יערי, פלאש 90

בבחירות למינהל הקהילתי בשתי שכונות בירושלים – שכונת גאולה ושכונת הבוכרים – תונהג הפרדה בין נשים לגברים. כך החליטה הוועדה המארגנת את הבחירות, בעקבות פנייה של רבני השכונות, הרב אברהם קופשיץ והרב נפתלי נוסבוים.

הבחירות למינהל הקהילתי, כותב יוסי אלי ב-nrg, מתקיימות באחריות עיריית ירושלים, ביוזמתו של ראש העיר ניר ברקת. ההצבעה תהיה באותו חדר, אבל בשתי קלפיות נפרדות. בין הנשים לגברים יפריד חוצץ, כמקובל במגזר החרדי.

ראש מינהל תרבות ופנאי בעיריית ירושלים, יוסי שרעבי, זעם על ההחלטה להפריד בין נשים לגברים וטען שאינה חוקית. ההצבעה תהיה בבחירות רשמיות שעורכת העירייה, ולכן ההפרדה בין גברים לנשים פוגעת בעקרון השוויון, בכבוד האדם ובחופש מדת. הפרדה מגדרית במרחב הציבורי מנוגדת לחוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים.

ראש מינהל תרבות ופנאי בעיריית ירושלים, יוסי שרעבי, זעם על ההחלטה וטען שאינה חוקית

לכאורה, הסדר ההפרדה בקלפי אינו עומד בתנאי החוק. לאחרונה פסק בג"ץ כי הסדר "קווי המהדרין", הכולל הפרדה כפויה בין גברים לנשים באוטובוסים, אינו חוקי. גם אם כל אחד מהמצביעים היה חפץ בקיום ההפרדה, היא תיחשב חוקית רק אם במקום ההצבעה לא יהיה סימן כלשהו להפרדה, כמו קלפיות נפרדות לשני המינים.

מעיריית ירושלים נמסר: "העירייה הבהירה חד-משמעית, כי לא תאפשר קיום בחירות נפרדות, והדבר אף אינו חוקי. הבחירות בשכונות העיר ייערכו במתכונת זהה לבחירות לכנסת ולרשויות". עם זאת, מקורב לרבנים בשכונות אמר: "אם לא תהיה הפרדה, הרבנים יורו להחרים את הבחירות".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?