קול אשה בצבא

ראש אכ"א: יש לאפשר לחיילות לשיר בכל טקס

הרב הצבאי הראשי מתנגד למתן שיקול דעת נרחב למפקדים בסוגיה של שירת נשים. הרב לבנון – שירת נשים היא ייהרג ובל יעבור

חיילות תזמורת צהל בצעדת ירושלים. 02102007. צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90חיילות תזמורת צה"ל. צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90

צה"ל צריך לאפשר לנשים לשיר בכל טקס ועל כל במה, אמרה ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף אורנה ברביבאי. "חייבים לאפשר גם לחיילים דתיים וגם לנשים לבצע שירות משמעותי, מבלי להדיר אותם מתפקידים", הוסיפה ברביבאי בשיחה עם כתבים לקראת גיוס נובמבר.

הרמטכ"ל, בני גנץ, מינה לאחרונה את ברביבאי לראש ועדה שתבחן את שאלת שירות הדתיים והנשים בצה"ל. עמוס הראל מ"הארץ" כותב, כי צפוי שהוועדה בראשות ברביבאי תמליץ לגנץ שלא לחרוג מהנוהג הקיים ולהמשיך לחייב חיילים להשתתף בטקסים רשמיים שבהם שרות נשים, למרות התנגדותם של רבנים רבים. עם זאת, במטכ"ל סבורים כי יש לאפשר למפקדי היחידות שיקול דעת נרחב בסוגיה זאת.

קובי נחשוני כותב ב-ynet, כי הרב הצבאי הראשי, תת אלוף רפי פרץ, מתנגד לתפיסה זאת ודורש לקבוע כללים ברורים יותר בעניין. הרב פרץ סבור כי יש לצמצם ככל הניתן את שיקול דעתם של המפקדים, שכן לדבריו האירועים האחרונים – ששיאם בהדחת צוערים מקורס קצינים בגלל הימנעות מהאזנה לשירת נשים – הוכיחו כי הדרג הפיקודי הזוטר מתקשה לעתים לקבל החלטה נכונה.

הרב לבנון: אם צה"ל יאמץ את המלצות הוועדה בראשות ברביבאי, רבנים רבים ינחו את תלמידיהם לנטוש אירועים אלה שיש בהם שירת נשים, "גם אם בשל כך יועמדו מול כיתת יורים"

לפי עמדתו של פרץ, המשך שירת נשים בצה"ל אינו מוטל בספק. לדבריו, לא הפסקה של שירת נשים עומדת על הפרק, אלא הניסיון לתת מענה הולם לחייל שעל פי צו מצפונו אינו מסוגל לשמוע אותה. הרב הצבאי הראשי סבור כי התחושה כאילו גורמים דתיים מבקשים להשתיק את קול הנשים בצבא היא מצג שווא של גורמים אינטרסנטיים, הפועלים משיקולים זרים.

מן העבר השני מזהיר ראש ישיבת ההסדר באלון מורה, הרב אליקים לבנון, כי אם צה"ל יאמץ את ההמלצות המסתמנות של הוועדה בראשות ברביבאי, רבנים רבים ינחו את תלמידיהם לנטוש אירועים אלה, "גם אם בשל כך יועמדו מול כיתת יורים". בראיון לרדיו קול חי תקף הרב בחריפות את ההמלצות המסתמנות וטען כי יש "למסור את הנפש" על העניין. לדבריו, מדובר במהלך של כפייה מצד הצבא כלפי החיילים הדתיים, שיכניס אותם למצב המוגדר בהלכה "שעת השמד" – שבו אסור לאדם להתפשר ולעבור אפילו על מצוות קלות ביותר, אלא "ייהרג ואל יעבור".

לידיעה ב"הארץ"

 לידיעה על עמדת הרב הצבאי הראשי

 לידיעה על עמדת הרב לבנוןאיך תוכל לפעול?