קיצונים מדי לעדה החרדית

בד"צ העדה החרדית מותח ביקורת על "כת השאלים"

חברי הבד"צ החליטו לצאת במכתב חריף נגד הכת ההולכת ומקצינה

תנועת נשים הדוגלת בכיסוי הפנים וכן בעטיפת הגוף בכמה שכבות של בגדים מסיבות צניעות הולכת וגדלה בבית שמש. רבים בציבור החרדי מתנגדים לתנועה זו. 01.02.2008. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90.   נשים שפניהן מכוסים וגופן עטוף בכמה שכבות של בגדים בבית שמש. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

חברי בד"צ העדה החרדית יפרסמו בימים הקרובים מכתב חריף נגד נשות הקבוצה החרדית הקיצונית המכונה "כת השאלים". ההחלטה התקבלה בתום דיון שבו השתתפו כל חברי הבד"צ. ב"כיכר השבת" נכתב, כי בתחילת הדיון שמעו הדיינים מגוון רחב של עדויות על מה שמתחולל בתוככי ה"כת" הקיצונית.

הדיון התקיים בעקבות פרסומים על הקצנה הולכת וגוברת בקרב "כת השאלים". שיא ההקצנה, לפי פרסום ב"כיכר השבת", היה היהידעה כי עקב חשש לבעיות צניעות אבות ב"כת" מיילדים את בנותיהם הכורעות ללדת ללא כל סיוע רפואי. החלטת הנשים המשתייכות לכת להקצין אף יותר מדרישות הקנאים החרדים מעוררת התנגדות, מכיוון שיש בה ערעור על ההגמוניה הגברית בציבור החרדי.

חבר הבד"צ: לא מדובר כאן בחיזוק לכבודה של תורה, אלא בהרס קשה

בעליהן של חלק מנשות "כת השאלים", אבות לנשים שנסחפו אליה ובנים בוגרים שאמותיהם אימצו את מנהגיה, העידו לפני חברי הבד"צ. כן הופיעו עסקנים מכל גוני הקשת בציבור החרדי, שהציגו לחברי בית הדין את הידוע להם על המתרחש בין חברות "כת השאלים". אחד מחברי הבד"צ אמר בדיון: "לא מדובר כאן בחיזוק לכבודה של תורה, אלא בהרס קשה".

לאחר ששמעו את העדויות התכנסו הדיינים לדיון סגור, שבו שקלו כיצד לטפל בתופעה. הם החליטו לנסח מכתב חריף ביותר נגד "כת השאלים", שבו יציינו בין היתר, כי "אסור להיות עמם בקשר – מטוב ועד רע".

לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?