הפרדת הדת מהצבא

אלופים במיל' לרמטכ"ל: עצור את ההקצנה הדתית בצבא

19 אלופים בדימוס שלחו לשר הביטחון ולרמטכ"ל מכתב שבו הם מזהירים מההשלכות העלולות להיות לפגיעה בחיילות בשם הדת

חיילות תזמורת צהל בצעדת ירושלים. 02102007. צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90חיילות תזמורת צה"ל בצעדת ירושלים. צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90

"אנו מוקירים את חיילי צה"ל הדתיים ומכבדים את זכויותיהם, אך אלו צריכות להיות מוסדרות מבלי להחיל נורמות דתיות או אורחות חיים דתיים על יתר המשרתים. ודאי שאין להשלים, בשום פנים, עם פגיעה בשירות חיילות בשם הדת". כך כתבו 19 אלופים במיל' לשר הביטחון, אהוד ברק, ולרמטכ"ל, בני גנץ. האלופים בדימוס, בהם מפקדי חיל האוויר לשעבר, ראש אכ"א לשעבר ומפקדי חיל הים לשעבר, קוראים לרמטכ"ל לעצור את ההקצנה הדתית בצבא.

עמוס הראל מציין ב"הארץ", כי האלופים במיל' מזכירים במכתבם סדרה של אירועים מהעת האחרונה, המצביעים על ההקצנה הדתית בצה"ל, ובהם החרמה של טקסים צבאיים על ידי צוערים, מכיוון שבטקס הופיעו זמרות.

על המכתב חתומים, בין השאר, מפקדי חיל האוויר לשעבר אביהו בן-נון ועמוס לפידות, ראש אכ"א לשעבר, רן גורן, מפקד חיל הים לשעבר זאב אלמוג והאלופים במילואים מנחם עינן וזאב

אין להשלים, בשום פנים, עם פגיעה בשירות חיילות בשם הדת

ליבנה. ראש אכ"א היוצא, האלוף אבי זמיר, תקף בחריפות את התופעות של הדרת נשים במכתב פרידה מהמטכ"ל.

"שירות נשים וגברים הוא אבן יסוד של צה"ל כצבא העם", כותבים האלופים במיל'. "הדרת נשים ממגוון תפקידי ליבה מהווה פגיעה בנשים על רקע מגדרי וכפייה של נורמות התנהגות המתאימות לחלק קטן מהאוכלוסייה הדתית על כלל הצבא. כל אלה פוגעים בצה"ל ובתדמיתו ואינם עולים בקנה אחד עם רוח צה"ל".

המכתב קורא לרמטכ"ל להנחות את יחידות צה"ל להימנע מכפיית אורחות חיים דתיים על חיילים וחיילות שאינם חפצים בכך ולמנוע פגיעה בחיילות על רקע אמוני או מגדרי. דובר צה"ל מסר: "צר לנו שהמכתב נידון מעל דפי העיתון בטרם זכה לתשומת לב ראויה מצד הגורמים שאליהם נשלח".

לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?