טובלים ושרץ בידם

חדו"ש: שום טבילה לא תטהר את הקואליציה מטומאת חוק המקוואות

הצעת חוק המקוואות, שלפיה לא תתאפשר טבילה של מתגיירים רפורמים או קונסרבטיביים במקוואות ציבוריים, אושרה בקריאה טרומית במליאת הכנסת. חדו"ש: החוק הוא יריקה בפרצופה של יהדות ארצות הברית

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני, שיזם את חוק המקוואות, בנאום במליאה. מימינו חברו לסיעה, ח''כ אורי מקלב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה טרומית את חוק המקוואות שיזם ח"כ משה גפני מיהדות התורה, יחד עם חברי כנסת מש"ס ומהבית היהודי. הצעת החוק נועדה לעקוף החלטה של בג"ץ, שלפיה יש לאפשר למתגיירים שעברו את ההליך בזרם הרפורמי או בזרם הקונסרבטיבי לטבול במקוואות ציבוריים. הצעת החוק מבקשת גם למנוע מנשים אורתודוקסיות לטבול במקווה ללא נוכחות בלנית. עתירה בעניין זה הוגשה לבג"ץ. על פי הצעת החוק, הטבילה במקווה תהיה אך ורק על פי הנחיות הרבנות הראשית לישראל.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "ספק אם אי פעם היו מימי המקוואות בישראל עכורים ומזוהמים יותר כמו לאחר ההצבעה אתמול. שום טבילה במקווה לא תטהר את הקואליציה מטומאת אישור חוק המקוואות. החוק הוא יריקה בפרצופה של יהדות ארצות הברית, שהיא הנכס האסטרטגי מספר 1 של ישראל. משמעות החוק: מבחינת ישראל יהודי ארצות הברית הם לוביסטים ומגייסי כספים סוג א', אבל יהודים סוג ג'".

לדברי רגב, "חמורות עוד יותר הידיעות שלפיהן דורשות מפלגות בקואליציה להכניס שינויים בחוק שמשמעותם: נשים אורתודוקסיות ליברליות יוכלו לטבול, גרים רפורמים לא. היהדות האורתודוקסית המתונה נהנית מהערכה לא מבוטלת בקרב הזרמים המתקדמים בארצות הברית, שרואים בה שותפה לחלק ממאבקיהם. מומלץ בחום לנציגיה בכנסת לא להצטרף למהלך ההדרה וההחרמה החרדי ולא ליצור קרע עמוק בינם לבין יהדות העולם".

חוק המקוואות אושר בכנסת בתום דיון סוער. לפי ידיעה ב"מעריב", לקראת ההצבעה נוקבו צמיגי המכוניות של ח"כ רחל עזריה מכולנו, שהיתה בין המתנגדות להצעה, ושל בן זוגה. ח"כ עזריה הגישה תלונה במשטרה. "חוק המקוואות כפי שהוא מנוסח כרגע בעייתי, והוא עתיד לפגוע בציבור הטובלות", אמרה השבוע ח"כ עזריה, יו"ר השדולה ליהדות ישראלית. "בשל כך התעקשתי על התחייבות קואליציונית שהטובלות לא ייפגעו ממהלך זה בשום דרך. הוחלט שהחוק יקודם לאחר קריאה טרומית רק בהסכמות פנים קואליציוניות והתחייבות שהטובלות יוכלו להמשיך לטבול כפי שנהגו עד כה".

ח"כ יעל כהן פארן: מרבית היהודים בתפוצות הם רפורמים וקונסרבטיבים. אתם רוצים להגיד להם שהם לא יהודים ולא יכולים לגור פה בישראל?

בש"ס אמרו ל-ynet כי קידום החוק להצבעה בקריאה טרומית עוד השבוע משקף דרישה חד-משמעית של המפלגות החרדיות כי המקוואות יתנהלו תחת סמכותה של הרבנות הראשית לישראל, כדי "למנוע את דריסת רגלם של הרפורמים בתוך המקוואות הציבוריים".

בדיון בכנסת תקף השר לשירותי דת, דוד אזולאי מש"ס, את הזרם הרפורמי והזרם הקונסרבטיבי. "מי שאינו מקבל את סמכותה של התורה ורומס את מצוותיה ברגל גסה אינו יכול לטעון שהוא מייצג דת בישראל", אמר אזולאי. "זכותם לנהל טקסים וכל פולקלור שהם ירצו, אבל היהדות היא לא תיאטרון שבאים אליו באוטו בשביל ליהנות. הגופים הללו, שמבקשים לשנות את התורה וההלכה, אינם זרמים בדת ישראל".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הגיבה: "על זה נאמר טובל ושרץ בידו. מה אתם מבלבלים את המוח, אתם מביאים פה חוק עוקף בג"ץ. לא מעניין אתכם המקוואות, מה שמעניין אתכם זו דריסת הרגל. אתם מפחדים שתיפרץ כאן פרצה... מי שם אתכם שיהיה לכם מונופול על היהדות?"

ח"כ יעל כהן פארן מהמחנה הציוני אמרה: "אני חברת התנועה הקונסרבטיבית ונעלבתי מדברי שר הדתות שאנחנו לא נחשבים יהודים. מי שמכם לקבוע מיהו יהודי? 20 אחוזים מהגיור הממלכתי מאז 2002 הם של קונסרבטיבים או רפורמים. מרבית היהודים בתפוצות הם רפורמים וקונסרבטיבים. אתם רוצים להגיד להם שהם לא יהודים ולא יכולים לגור פה בישראל?"

התנועה הרפורמית ומנכ"לה, הרב גלעד קריב, מסרו: "חבל שבמקום לעסוק בהתלהמות מכוערת נגד היהדות הרפורמית לא השכילו חברי הכנסת החרדים להגיע לפתרון פשרה בנושא המקוואות. גם בעניין הזה יעדיף הציבור הישראלי, בסופו של דבר, את מי שמאמינים בפשרה ובדרכי שלום על פני מי שעסוקים ביצירת מלחמות דת מיותרות".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר: "החוק הזה הוא לא רק חוק עוקף בג"ץ, אלא גם חוק נגד העם היהודי. קובע בית המשפט העליון שהמקוואות הציבוריים בישראל יכבדו כל יהודי, החלטה שאין ציונית ממנה, והנה מחליטה הממשלה לקדם חוק שמשמעותו לומר ליהודים שאינם אורתודוקסים, שמקומם לא כאן".

לידיעה ב"מעריב"

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?