מדינת הרווחה לא תעמוד בכך

מעונות היום מנוצלים לרעה בידי החרדים

המעונות הוקמו כדי לאפשר לאמהות לצאת לעבודה. במשפחות חרדיות דווקא האמהות עובדות והאבות בוחרים לא לעבוד, ובכל זאת הם נהנים מהמעונות, כותבת מירב ארלוזורוב ב"TheMarker"

גן ילדים בירושלים. צילום: תמר הירדני, ויקיפדיהגן ילדים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: תמר הירדני, ויקיפדיה

מערכת מעונות היום הוקמה מתוך הנחה שנשים לא יוכלו להשתלב בשוק העבודה, אם לא יוצע להן פתרון לטיפול בילדיהן. לכן, כותבת כותבת מירב ארלוזורוב ב"TheMarker", הוצעו מעונות יום מסובסדים לנשים משכבות חלשות שבחרו לצאת לעבוד. הקבלה למעונות היום של משרד הכלכלה, האחראי למעונות, הותנתה בכך שהאשה תצא לעבוד. תעסוקה של הגבר מעולם לא היתה תנאי לקבלת ילדים למעונות, מכיוון שהמחוקק הניח כי גברים הם המפרנסים הראשיים במשפחה ויש לעודד תעסוקת נשים.

בחברה החרדית המצב שונה, שכן במשפחות חרדיות הנשים עובדות והגברים בוחרים ללמוד ולא לעבוד. לדבריה, חרדים ניצלו לרעה את העובדה שההתניה להצטרפות למעונות יום היתה עבודה של האשה בלבד. "המשפחות החרדיות משתמשות במערך מעונות היום המסובסדים של המדינה – באופן פרדוקסלי, דווקא העובדה שהגברים לא עובדים והכנסת המשפחה היא לפיכך נמוכה מאוד נותנת למשפחות החרדיות עדיפות בקבלה למעונות על פני משפחות עניות שבהן שני בני הזוג עובדים", כותבת ארלוזורוב.

עלות מעונות היום למשפחות חרדיות, ללא סבסוד, עשויה להגיע לכ-2,000 שקל בחודש. אי אפשר לעמוד בעלות הזאת ללא תעסוקה של שני בני הזוג. אילו המדינה היתה משתמשת במעונות היום כראוי, הם היו יכולים להיות אחד ממנופי הלחץ העיקריים להצטרפות של גברים חרדים לשוק העבודה. הפוטנציאל הזה הוחמץ, מכיוון שהחרדים מנצלים פרצה בחוק כדי לקבל שירות של

בשנה שבה הותנתה קבלת ילדים למעונות בעבודה של שני ההורים, נרשם זינוק של 70% במספר הגברים החרדים שדיווחו כי הם עובדים

מעונות יום כמעט בחינם. מעבר לכך, הממשלות לדורותיהן שתקו לנוכח הפרצה הלא סבירה, טוענת ארלוזורוב.

הממשלה הקודמת, שהחרדים לא היו חברים בה ויאיר לפיד שר האוצר שלה, היתה הראשונה שפעלה לסגירת הפרצה. היא החילה את דרישת התעסוקה כתנאי לקבלה למעונות על שני בני הזוג. התנאי הזה התקיים רק שנה אחת, הממשלה נפלה והוקמה הממשלה הנוכחית. בהסכמים הקואליציוניים עם החרדים הסכים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לביטול התנאי החדש.

באותה שנה שבה הותנתה קבלת ילדים למעונות בעבודה של שני ההורים נרשם זינוק של 70% במספר הגברים החרדים שדיווחו כי הם עובדים, כותבת ארלוזורוב. משרד הכלכלה גם דיווח על צניחה של 36% במספר הגברים החרדים המדווחים שהם לומדים בכולל באופן מלא.

ילדי החרדים זכאים לקבל הטבות מהמדינה, אבל הזכאות נובעת אך ורק מכך שהוריהם בחרו להיות עניים מפני שהחליטו שלא ייצאו לעבוד. "מדינת רווחה לא יכולה לעמוד בניצול כזה. היא לא יכולה לעמוד בו, מכיוון שהחרדים בדרך ליהפך ל-27% מהאוכלוסייה, ואם הם ימשיכו ללמוד ולא לעבוד לא יהיו די משאבי רווחה כדי לתמוך בהם", מסכמת ארלוזורוב. "היא לא יכולה לעמוד בניצול כזה, גם משום שמדובר במהלך שמפורר את האמון של האזרחים במנגנון הרווחה".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?