טבילה לא מטהרת

חדו"ש: ממשלת ישראל הכריזה מלחמה נגד יהדות ארה"ב

ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק המקוואות, המתיר טבילה במקאוות על פי קריטריונים הלכתיים בלבד. החוק נועד לעקוף את פסיקת בית המשפט העליון, שהתירה הטבלת גרים רפורמים

מקווה טהרה. צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיהמקווה טהרה. צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיה

הצעת חוק המקוואות, שעלתה ביוזמת יהדות התורה ושנועדה למנוע ממתגיירים רפורמים וקונסרבטיבים לטבול במקווה, אושרה היום בוועדת השרים לחקיקה. על פי הצעת החוק, תתאפשר טבילה במקווה אך ורק על פי הוראות הרבנות הראשית לישראל. לפי ידיעה ב-nrg, ההצעה תובא כבר השבוע לקריאה טרומית בכנסת.

ראשי מפלגות הקואליציה אישרו, כי ההסכמה על נוסח החוק תקפה רק עד לאישור ההצעה בקריאה טרומית. בבית היהודי ובכולנו הבהירו כי לא יאפשרו להצעת החוק לעבור ללא שינויים. הצעת החוק נועדה לעקוף פסיקה של בית המשפט העליון, שלפיה יש לאפשר למתגיירים שעברו גיור רפורמי או קונסרבטיבי לטבול במקוואות ציבוריים. ההצעה הוגשה גם בניסיון למנוע התערבות עתידית של בג"ץ, בעקבות עתירה שהגישו נשים אורתודוקסיות המבקשות לטבול ללא נוכחות בלנית.

בתגובה לאישור חוק המקוואות בוועדת השרים אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "ממשלת ישראל הכריזה מלחמה נגד יהדות ארצות הברית, שהיא הנכס האסטרטגי החשוב ביותר של ישראל. המשמעות הבלתי נסבלת של ההחלטה היא שעשרות אחוזים מיהודי ארצות הברית אינם יהודים בעיני ממשלת ישראל, או שהם יהודים סוג ב' שאפשר להתעלל בהם ולהפלות אותם על פי דרישתו של כל עסקן ורב חרדי. קשה לחשוב על צעד חסר אחריות מזה".

"אין ספק", אמר עוד רגב, "שהמהלך יתרום לתהליך ההתפכחות של הנהגת יהדות ארצות הברית, שהולכת ומבינה שלצד תמיכה בישראל עליה להצטרף למאבק של ארגוני חופש הדת בישראל. זאת, למען יהודי ארצות הברית אבל גם למען הרוב הגדול של

מנכ"ל חדו"ש: משמעות ההחלטה היא שעשרות אחוזים מיהודי ארצות הברית אינם יהודים בעיני ממשלת ישראל

הציבור בישראל. כל שר וח"כ שיצביע בעד חוק המקוואות צריך לדעת שבביקוריו בארצות הברית ימצא את עצמו טובל במחאות, ביקורות ואולי אף החרמה נגדית. שום מקווה של הרבנות לא יוכל לטהר את השרץ הזה".

חוק המקוואות הפך לאבן הבוחן ליציבות הקואליציה מאז הפסיקה בעליון. בפגישה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה, אמר האחרון: "אנחנו לא יכולים להישאר בממשלה שעוזרת לרפורמים".

בש"ס, החתומה אף היא על ההצעה, אמרו ל-ynet כי קידום החוק להצבעה בקריאה טרומית עוד השבוע משקף דרישה חד-משמעית של המפלגות החרדיות כי המקוואות יתנהלו תחת סמכותה של הרבנות הראשית לישראל.

אבל תמיכת כל מפלגות הקואליציה אינה מובטחת. "חוק המקוואות בנוסחו הנוכחי הוא בעייתי, ועתיד לפגוע בציבור הטובלות", אמרה ח"כ רחל עזריה מכולנו, יו"ר השדולה ליהדות ישראלית. "בשל כך התעקשתי על התחייבות קואליציונית שהטובלות לא תיפגענה ממהלך זה בשום דרך".

לפני כשבועיים דנה מועצת הרבנות הראשית בפסיקת העליון בנוגע לטבילת מתגיירים רפורמים וקונסרבטיבים. המועצה הציעה למועצות הדתיות, האחראיות על המקוואות, לא לאפשר כלל הטבלה לצורך גיור, אף לא של מתגיירים שעברו את ההליך במערך הגיור הממלכתי. הנימוק: ייעוד המקוואות הוא לצורכי טהרה.

בתנועה הרפורמית הבהירו כי הצעת החוק מעבירה מסר שלילי חריף ליהדות התפוצות, והביעו תקווה כי בעניין זה, כמו בעניין התפילה בכותל המערבי, "תגן ממשלת ישראל על העיקרון שמדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי כולו, על כל זרמיו וקהילותיו".

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?