המאבק מתחדש

חדו"ש: לשלול תקציב מכל מוסד שימנע כניסת מפקחי משרד החינוך

מנהיג דגל התורה, הרב אהרן שטיינמן, קרא למנהלי מוסדות חינוך חרדיים לא לשתף פעולה עם מפקחים מטעם משרד החינוך

מנהיג דגל התורה הרב אהרון לייב שטיינמן בביתו בבני ברק 22.01.2015 צילום: יעקב נאומי פלאש 90מנהיג דגל התורה, הרב אהרן לייב שטיינמן, בביתו בבני ברק. צילום: יעקב נאומי, פלאש 90

העיתון "יתד נאמן" פרסם אתמול מכתב של המנהיג החרדי הליטאי הרב אהרן לייב שטיינמן, שקרא למנהלי מוסדות החינוך החרדיים, למורים ולגננות "לא לשתף פעולה בשום פנים ואופן עם מפקחי משרד החינוך בכל נושא חינוכי שהוא, למעט בקשות טכניות לחידוש רישיון, אף אם הדבר יביא לעיכוב מתן הרישיון, וכן שלא להצטרף לכל מסגרת השתלמות של המשרד". על המכתב חתמו גם כמה מראשי דגל התורה.

יותר מ-40 מנהלי מוסדות חרדיים התכנסו לדיון עם בכירי יהדות התורה, כדי להכריז על חרם נגד משרד החינוך ומפקחיו. בכינוס השתתף, בין השאר, סגן שר החינוך מאיר פרוש מדגל התורה, שיצא נגד שר החינוך, נפתלי בנט.

בתגובה למכתבם של ראשי דגל התורה דרש מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, מהשר בנט "לעצור מיד את התקציב לכל מוסד שימנע כניסת מפקח לתחום המוסד או יסרב לשתף פעולה אתו". לדברי רגב, "ליהדות התורה היסטוריה ארוכה של רמיסת שלטון החוק, אבל אין ספק שקריאת מנהיגי המפלגה לסרב לפיקוח היא שיא חדש של חוצפה ועזות מצח".

רגב ציין ש"אפשר להעריך את הגישה הישרה של הפלג הקיצוני הקרוי העדה החרדית, שמסרב לפיקוח אבל גם מסרב לתקציבים. אלא שביהדות התורה רוצים לשמור על תקציבי הענק ובאותו זמן גם למנוע פיקוח, וזה מצב בלתי נסבל".

קריאת מנהיגי יהדות התורה לסרב לפיקוח היא שיא חדש של חוצפה ועזות מצח

רגב הזכיר ש"אתמול פורסם שיו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, קרא למנהלי תלמודי התורה שלא לשתף פעולה עם המפקחים. מדהים שחבר בכיר בקואליציה מרשה לעצמו להסית לעבריינות. מדהים לא פחות שהוא יודע שהדבר יעבור ללא כל תגובה הולמת של ראש הממשלה, בנימין נתניהו". לדברי רגב, "מלחמת המפקחים היא חלק מהמסר של יהדות התורה לסכל כל ניסיון לאכוף על המוסדות שלה את תוכנית הליבה. כך מתכוננים גפני, יעקב ליצמן וחבריהם להבטיח שגם הדורות החרדיים הבאים יהיו עניים ותלויים במפלגה".

בידיעה בוואלה נכתב כי עד לתקופה שבה עמד בראש משרד החינוך שי פירון מיש עתיד, פיקח על המוסדות החרדיים אגף קטן שבו היו לא יותר מ-15 עובדים. בתקופתו של פירון הוקם במשרד החינוך המחוז החרדי, שבו הועסקו עובדים רבים יותר. ראש המחוז היה מאיר שמעוני, שהוחלף בעקבות מאבק ממושך של החרדים באיציק זהבי. החרדים זעמו גם על מינויו של זהבי, מכיוון שהוא חילוני. עם זאת, לאחר מינוי זהבי נחשב בנט בעל ברית של החרדים. לטענתם, השר הבטיח כי במשרדו "תם עידן האווירה השלילית" כלפי חרדים.

המאבק החרדי נגד משרד החינוך התחדש, לאחר שמנהלי מוסדות חרדיים טענו שמשרד החינוך והמפקחים שפועלים מטעמו מתערבים בתוכני הלימוד. חלק מהם נאלצו בתחילת שנת הלימודים הנוכחית לקלוט תלמידים ותלמידות בניגוד לרצונם.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?