חברת הלומדים – הסוף?

בגלל יוקר המחיה, יותר חרדים יוצאים לעבוד

המשכנתאות שבעזרתן קונות משפחות חרדיות דירות עלו בעשור האחרון ב-72% וזו אחת הסיבות לעוני בחברה החרדית. הקושי לעמוד בתשלומים מאלץ חרדים לצאת לעבוד

חרדים בונים גג של בית כנסת חדש בביתר עילית, 02.12.2009, צילום: נתי שוחט, פלאש 90חרדים בונים גג של בית כנסת בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

האוכלוסייה החרדית היא האוכלוסייה הענייה ביותר בישראל. 54% מהמשפחות החרדיות הן עניות. הסיבה העיקרית לעוני היא ההשתתפות הדלה של גברים חרדים בשוק העבודה. למרות זאת, כמעט כל המשפחות החרדיות הן בעלות דירה.

איך מצליחות משפחות חרדיות לקנות דירות? איתן רגב, חוקר במרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, מצא שבין 2003 ל-2012 עלו מחירי הדירות בישראל ב-34% בממוצע. אבל מחירי הדירות שנמכרות לחרדים עלו באותה תקופה בקצב אטי בהרבה – 6% בלבד. אף על פי שמחירי הדירות שקונים החרדים כמעט ולא עלו, בתקופה שנבדקה השתנתה הדרך שבה הם מממנים את רכישת הדירות.

המשכנתה הממוצעת שלוקחת משפחה חילונית עלתה בשיעור דומה לשיעור העלייה במחירי הדירות – 31%. המשכנתה הממוצעת של משפחה חרדית עלתה בעשור האחרון ב-72% ובה בעת עלה מספר החרדים שלוקחים משכנתה כדי לקנות דירה. כתוצאה מכך סובלת החברה החרדית מהידרדרות קשה במצבה הפיננסי.

בכתבה ב"TheMarker" נכתב כי לדברי רגב, הסיבה העיקרית להידרדרות הפיננסית הקשה של החרדים היא היותם דור שני של חברת הלומדים, שבה כל הגברים החרדים לומדים בישיבה ואינם עובדים.

עד לעליית הליכוד בראשות מנחם בגין לשלטון, ב-1977, 84% מהגברים החרדים עבדו

עד לעליית הליכוד בראשות מנחם בגין לשלטון, ב-1977, 84% מהגברים החרדים עבדו. מאז צמחה חברת הלומדים וכיום לומדים בכוללים בני הדור הראשון של חברת הלומדים. בני הדור הראשון קיבלו תמיכה כספית מהוריהם, שרובם עבדו. אבל בניהם אינם מקבלים תמיכה דומה, מכיוון שרובם נולדו לאבות שאינם עובדים. לכן הדור השני של חברת הלומדים הוא דור עני.

מחירי הדיור הגבוהים בישראל מקרבים את קצו של מודל חברת הלומדים, מעריך רגב. "במציאות הכלכלית הנוכחית", הוא כותב, "שיטת המימון הנהוגה במגזר החרדי, המאפשרת את קניית הדירות במחיר של הגדלתה מתמדת של היקף החובות וההתחייבויות, אינה בת קיימא לאורך זמן".

לדבריו, מגמה זו עולה בקנה אחד עם הדיווחים על שיעור שיא של גברים חרדים שיוצאים לעבוד – רק לאחרונה דווח כי שיעור ההשתתפות של גברים חרדים בשוק העבודה עלה ליותר מ-50%. בתקופה של עלייה במחירי הדיור, המודל הפיננסי של חברת הלומדים אינו יכול להמשיך להתקיים ולחרדים אין ברירה אלא לצאת לעבודה.

לכתבה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?