חתונה בלי חקירות

חתונה בלי בדיקות ובירורים – בבד"צים החרדיים

יותר ויותר זוגות פונים לבד"צ העדה החרדית ולחסידות בעלז כדי להירשם לנישואים ולחסוך מעצמם תהליך מתיש של חקירה

טקס נישואים. צילום: Jason Hutchens, wikipediaטקס נישואים (צילום אילוסטרציה). צילום: Jason Hutchens, wikipedia

לפני כמה חודשים התחתן א', צעיר דתי, עם עולה חדשה מארצות הברית. כשבני הזוג באו לרבנות כדי להירשם לנישואים, הם נדרשו להביא הוכחות ליהדותה של הכלה. "ביקשו תעודת נישואים, ואישור של רב שהם מכירים מארה"ב. חבר הציע לי 'להירשם אצל החרדים'. הגענו לשם, ותוך חמש דקות קיבלנו אישור נישואים, בלי חקירות ובלי הצקות", סיפר א' ל-ynet.

בדומה לא' ולבת זוגו, בחודשים האחרונים היו זוגות נוספים שפנו לבד"צ העדה החרדית בירושלים – אחד משלושה גופים שמורשים לחתן בישראל – וקיבלו אישור בהליך מהיר ובלי חקירות ודרישות.

הרבנות נאבקת נגד ארגון צהר, ארגון של רבנים אורתודוקסים המחתנים זוגות לפי כל כללי ההלכה. חוק צהר, שמאפשר לזוגות להירשם לנישואים בכל מקום, ולאו דווקא במועצה הדתית במקום המגורים של אחד מבני הזוג, נתקל בהתנגדות עזה מצד הרבנות שהזהירה כי הוא יביא לרישומי נישואים לא מבוקרים ויפגע באופיה היהודי של ישראל.

מכיוון שבישראל אין נישואים אזרחיים ואין אפשרות חוקית לקיים חתונה רפורמית או קונסרבטיבית (החוק קובע עונש של עד

הרב פרבר: היום בוחרים זוגות רבים בחתונת 'אקמול'. רוצים לעבור את זה במינימום כאב

שנתיים מאסר על נישואים פרטיים שאינם מוכרים), זוגות שאינם מעוניינים להינשא ברבנות נאלצים לנסוע לחו"ל. מי שמעוניין להתחתן מחוץ לרבנות אבל במסגרת מסלול מוכר – ובשנים האחרונות יש אן-ספור זוגות כאלה – יכול לפנות לבד"צ העדה החרדית או לחסידות בעלז.

"הליך רישום הנישואים הפך למאיים משהו להרבה מאוד זוגות", אומר הרב ד"ר שאול פרבר ממכון עתים. "במקום לנצל את ההזדמנות להראות את הצד היפה של היהדות, ברבנות הופכים להיות חוקרים ובלשים ומייצרים חשדנות רבה משני הצדדים... לצערי, היום בוחרים זוגות רבים בחתונת 'אקמול': רוצים לעבור את זה במינימום כאב. והרבה מהאחריות לכך מוטלת לפתחה של הרבנות".

מבד"צ העדה החרדית נמסר בתגובה: "הרישום נעשה על ידנו בהתאם לרישיון מהמשרד לשירותי דת, וכך גם התעודה שאנו מנפיקים. טרם מתן התעודה אנו עורכים את כל הבירורים הנדרשים, בהתאם להנחיות המשרד לשירותי דת... איננו בודקים את הבאים בשערינו, ואנו מקפידים על מתן שירות ראוי ומקצועי לכל הבאים בשערינו".

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?