שליחי החרדים

סמנכ"ל חדו"ש: מעולם לא היה למפלגות החרדיות טוב יותר בממשלה

בראיון ברשת ב' אמר שחר אילן, כי האיומים של ח"כ ישראל אייכלר בפרישה מהממשלה בעקבות פשרת הכותל הם איומי סרק

ישיבת סיעת יהדות התורה, 7.11.2011. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צישיבה של סיעת יהדות התורה, 2011. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צ

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, בירך את הרבנות הראשית על רגישותה לשלטון החוק בהקשר של הפשרה בכותל. אילן הוסיף: "אני מאחל לה שתחיל את זה על תחומים נוספים שבהם היא מפרה חוק באופן קבוע, כמו נישואים וכשרות".

אילן התראיין ברשת ב' בעקבות דבריו של חבר הכנסת ישראל אייכלר, שטען כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושריו קיבלו שוחד מהרפורמים בארצות הברית כדי לקדם את התנועה הרפורמית בישראל. בידיעה באתר קוקר נאמר כי אייכלר הזהיר שמועצת גדולי התורה תחליט אם יהדות התורה תישאר בממשלה או לא.

"קל לו לאיים כי אין לו תפקיד", אמר אילן ברשת ב'. "נדע שיש משבר קואליציוני כשמשה גפני, יעקב ליצמן או אריה דרעי יכריזו עליו. כל זמן שאייכלר מאיים, אני חושב שאנחנו יכולים להיות רגועים".

אילן ציין כי לאחרונה היה צירוף מקרים – פשרת הכותל ואחריה פסיקת בג"ץ שחייבה מועצות דתיות לאפשר טבילה במקוואות ציבוריים לצורך גיור רפורמי במקוואות והוועידה הרפורמית בירושלים, שהפכה לחגיגת ניצחון. "כל הדברים האלה מקשים על הממסד החרדי להסתיר את הוויתור שלו, אז הוא נאלץ להעלות ווליום כדי להסתיר את העובדה שבסופו של דבר הוא השלים

אתה שואל אם זה חמור שהרבנות הראשית קוראת לרב הכותל לא ליישם החלטת ממשלה? אתה צודק. זה חמור

עם זה. אבל בעוד שבוע הרפורמים יחזרו לארצות הברית ויהיה שקט ואני מניח שהטונים יירדו. הממשלה תמשיך לתפקד כסדרה, כי כל כך טוב לחרדים בממשלה הזאת. אני לא זוכר מתי היה למפלגות החרדיות כל כך טוב בממשלה", אמר סמנכ"ל חדו"ש.

אילן התייחס להחלטת הרבנות הראשית, שבה נקבע כי רב הכותל יפעל אך ורק בהתאם להנחיותיה ואמר: "אם המועצה צריכה להחליט החלטה כזאת, כנראה רב הכותל מרגיש שהוא חופשי ממרות הרבנות. במינהל תקין אמיתי הייתי אומר שזה לא בסדר".

עם זאת, הוא ציין שגם הרבנים הראשיים וגם רב הכותל פועלים כשליחיהם של רבנים חרדים. "הם לא באמת רבנים ראשיים. הרבנים שלהם נשמעים יושבים במקום אחר – והוא גם בסופו של דבר היה מינוי פוליטי", אמר אילן. "כל אחד מהם בעצם נותן דין וחשבון לשולחיו. ומה לעשות, רב הכותל נותן דין וחשבון לשולחיו, שאתם הוא כנראה תיאם את הפשרה מראש, ולא לרבנים הראשיים. אתה שואל אותי אם זה חמור שהרבנות הראשית קוראת לרב הכותל לא ליישם החלטת ממשלה? אתה צודק. זה חמור".

לידיעה בקוקראיך תוכל לפעול?