פתוח-סגור

השיטה לעיקור חוק צהר: תוכנת המחשב לא הותקנה

המשרד לשירותי דת ממשיך לעכב את יישום החוק לפתיחת אזורי הרישום לנישואין, שאושר לפני יותר משנתיים

''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים (צילום אילוסטרציה)

חוק פתיחת אזורי הרישום לנישואין (חוק צהר) אושר לפני למעלה משנתיים, אבל המשרד לשירותי דת טרם יישם אותו. בתושבה לשאילתה בעניין זה שהגיש השבוע חבר הכנסת אלעזר שטרן מיש עתיד, אמר השר לשירותי דת, דוד אזולאי מש"ס, כי המערכת הממוחשבת ליישום החוק עדיין אינה פועלת בשלמותה.

טענה זו עומדת בסתירה לדברים שאמר עוד ב-2014 סגן השר לשירותי דת בממשלה הקודמת, אלי בן דהן, שלפיהם המערכת כבר פועלת. בן דהן גם אמר, לפני מעט יותר משנה, כי הרבנות צריכה להתכנס בתוך ימים מעטים כדי לבחון את המערכת. היום מסביר אזולאי כי המערכת תתחיל לפעול רק בעוד כמה חודשים. בלשכתו של השר לשירותי דת אמרו כי המערכת מורכבת וזו הסיבה להתארכות ההליך.

בממשלה הקודמת, שבה היה המשרד לשירותי דת בשליטת הבית היהודי, היה חוק פתיחת אזור הרישום לנישואין אחת הסוגיות השנויות במחלוקת בין המשרד לרבנים הראשיים, יצחק יוסף ודוד לאו. החוק מאפשר לבני זוג להירשם לנישואין גם במועצה דתית שאינה במקום מגוריו של מי מהם. החוק גם אמור לאפשר לרבני ארגון צהר, שמזוהים עם גישה הלכתית מקילה, לרשום לנישואין

השר אזולאי אמר כי המערכת הממוחשבת נכנסת בימים אלה כפיילוט בעשר מועצות דתיות בכל הארץ

את כלל התושבים בישראל ולא רק את אלו שמתגוררים במקום כהונתם.

הרבנים הראשיים התנגדו לחוק, אבל נאלצו לקבל אותו לאחר שאושר בכנסת. אבל הרבנות הראשית מצאה דרך שלא לקיים את החוק. לפי ידיעה ב-nrg, לשם רישום נישואין נדרשת תעודת רווקות, שאותה אפשר לקבל רק במועצה הדתית המקומית. רבים המעוניינים להירשם לנישואין בעיר אחרת מוותרים על הרישום באזור מגוריהם, מכיוון שאינם מעוניינים להיגרר פעמיים לשם הליך הרישום. למעשה, דרישה זו מעקרת את החוק, שנועד להקל על הליך הרישום, מתוכנו.

בתשובתו לשאילתה אמר אזולאי כי המערכת הממוחשבת נכנסת "בימים אלה כפיילוט בעשר מועצות דתיות בכל הארץ". השר הוסיף שהוא מקווה שהמערכת תופעל בכל המועצות הדתיות בחודשים הקרובים. בן דהן אמר בהיותו סגן השר במשרד לשירותי דת כי המערכת מוכנה והיא מותקנת בכל המועצות הדתיות בארץ.

הרבנים הראשיים התנגדו מלכתחילה לחוק פתיחת אזורי הרישום. השר לשירותי דת ממונה על הרבנים הראשיים ואמור לפקח על יישום החוק, אבל מכיוון שאזולאי הוא איש ש"ס, ששותפה להתנגדות לחוק, למעשה אין מי שיפקח על יישום החוק.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?