רווחי הפשרה

טענות: פשרת הכותל חיזקה את רבינוביץ' בתחומים אחרים

סמוך לאישור ההחלטה בנוגע להסדרי התפילה בכותל בממשלה ניתנו לרב הכותל סמכויות לגייס כספים ופורקה קרן הרשב"י. ניהול קבר הרשב"י עבר לגוף שפועל באחריות של הרב רבינוביץ'

רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ'. צילום: Shmuelxq, wikipediaרב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ'. צילום: Shmuelxq, wikipedia

החלטת הממשלה שאישרה את המתווה להסדרת התפילה בכותל המערבי, שמאפשר תפילה של הזרמים הפלורליסטיים באזור קשת רובינסון, חיזקה את מעמדו של רב הכותל בתחומים אחרים.

"כיכר השבת" חושף כי כארבעה ימים לאחר אישור מתווה הפשרה התקבלה בממשלה החלטה מספר 1081, המאשרת לרב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', לעסוק בגיוס תרומות בישראל ובחו"ל לטובת העמותה הממשלתית המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים. עמותה זו פועלת באחריותו של הרב רבינוביץ'.

לפני אישור מתווה הפשרה בכותל החליטה הממשלה לפרק את החברה הממשלתית קרן רשב"י ומורשתו ולהעביר את כל סמכויותיה ותקציביה למרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים. תקציב הקרן, כמה מיליוני שקלים בשנה, ייכלל מעתה בתקציב המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים.

במסגרת החלטת הממשלה על הסדרי התפילה בכותל הוחלט לכלול במתחם קברו של רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון שטחים שבעבר – כנראה – הופקעו על ידי הממשלה. בעקבות פסק דין שנתן בג"ץ ב-2008 הוקמה ועדה לניהול האתר, שבראשה עומד הרב רבינוביץ'.

הרב רבינוביץ': הגיע הזמן שיופסקו ההשמצות הזולות על ידי אישים שרוצים להשתמש בכותל ככלי פוליטי

ב-2011 החליטה הממשלה להפקיע את שטחי קבר הרשב"י ולהעביר את ניהול המתחם לקרן שהוקמה לשם כך – קרן הרשב"י. הקרן פעלה בחסות הוועדה בראשות רבינוביץ'. השטחים שהופקעו נכללים עתה ככל הנראה במתחם קבר הרשב"י.

מטעמו של הרב רבינוביץ' נמסר: "האישור לאסוף כסף לקרן למורשת הכותל המערבי ניתן לפני שנים. בעקבות פעילות הרב לגיוס כספים גם למקומות קדושים לפרויקט שמוביל השר הרב אריה דרעי לשיפוץ המקומות הקדושים, נדרש אישור ממשלתי לכך. האישור אינו הטבה, אלא מחויבות נוספת שלקח על עצמו הרב לטובת עם ישראל. הגיע הזמן שיופסקו ההשמצות הזולות על ידי אישים שרוצים להשתמש בכותל ככלי פוליטי. די לנו שנשות הכותל עשו זאת".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?