יהדות בספק

הרבנות בפתח תקוה מסרבת להשיא גרים אתיופים

רשם הנישואין בפתח תקוה מטיל ספק בגיור של יוצאי אתיופיה ומפנה אותם לרישום בערים אחרות

''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים (צילום אילוסטרציה)

ברבנות בפתח תקוה לא מאפשרים לזוגות של ישראלים יוצאי אתיופיה להירשם לנישואים בעיר, מפני שחלק מאנשי הרבנות מפקפקים ביהדותם. משיחות עם יותר מ-30 זוגות עולה כי מדובר בתופעה. הרבנות ורב העיר הספרדי, בנימין אטיאס, האמון על רישומי הנישואין בעיר, מסרבים לחתן צעירים יוצאי אתיופיה ושולחים אותם לערים אחרות.

לפי דיווח בגלי צה"ל, רשם הנישואין בעיר אמר לצעירה יוצאת אתיופיה שאמורה להינשא בעוד כחודשיים: "הרב רוצה אישור שעברת את הגיור ואת שומרת שבת. הוא בודק את הגיור של כולם. תביאי לי אישור מרב שאת שומרת מצוות מאז שהתגיירת".

בשיחה, שהתקיימה בשבוע שעבר, חקר רשם הנישואין את הצעירה על אורחות חייה והרגליה, בניגוד חמור לנהלים. רשם הנישואין הבהיר לה שעליה להירשם בעיר אחרת. "מכיוון שאני רואה כבר מה הולך, אני מציע לך – הוא גר בראשון, אולי תלכו

רשם הנישואין בעיר אמר לצעירה יוצאת אתיופיה: הרב רוצה אישור שעברת את הגיור ואת שומרת שבת

לראשון, שמה לא יבקשו את כל הדברים הללו", אמר לה.

אתר סרוגים מדווח כי בגלל הקשיים, חלק מהזוגות יוצאי אתיופיה ויתרו מראש על זכותם להירשם בפתח תקוה, אף על פי שזוהי עיר הולדתם. היחס של הרבנות בפתח תקוה ליוצאי אתיופיה לא השתנה, למרות ניסיונות של הרבנות הראשית ושל פוליטיקאים להביא לקץ התופעה.

מהמשרד לשירותי דת נמסר כי לפי גישתו העקרונית יש "לאבחן בין קהילת ביתא ישראל לבין הפלשמורה. הראשונים נדרשים לבירור יהדות. הפלשמורה: יש בעניינם הליכי גיור, שבסופם תעודת המרה".

בעקבות הדיווח אמרו בארגון רבני צהר, כי הם שוקלים לפתוח שלוחת רישום לנישואין בפתח תקוה. "אנחנו מזועזעים, אין מלה אחרת לתאר את הלבנת הפנים שנעשתה בחודשים האחרונים כלפי עשרות זוגות שבסך הכל רצו להירשם לנישואין ליד מקום מגוריהם", מסרו גורמים בארגון.

לידיעה באתר "סרוגים"איך תוכל לפעול?