למען מעוטי היכולת

רשות המסים דורשת 19 מיליון שקל מבנו של הרב עובדיה

הדרישה מבוססת על שומה שנערכה לאחרונה לרב משה יוסף. לא ברור אם השומה נערכה לפי הכנסותיו של יוסף כאדם פרטי או כחברה

מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים, 25.05.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הרב עובדיה יוסף ז"ל בבית הכנסת בית לוי בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

רשות המסים דורשת מהרב משה יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, לשלם לה מיד מס בסך 19 מיליון שקל, בשל כספים שנוהלו בחשבונו האישי. כך דיווח עמית סגל בערוץ 2. חשבונו האישי של יוסף מנוהל בסניף קרית משה בירושלים של הבנק הבינלאומי.

לא ברור אם השומה נעשתה על בסיס הכנסותיו של יוסף כאדם פרטי או כחברה. סגל דיווח כי על פי הסכם הירושה של משפחת יוסף, שנחתם באחרונה, משה ויהודית יוסף עתידים לקנות את בית הרב בשכונת הר נוף בירושלים ב-11 מיליון שקל. במשפחת יוסף טוענים כי הסכום ישולם מכספי תרומות.

לפי "TheMarker", בא כוחו של יוסף, עורך הדין ישראל באך, טען כי "מדובר בפעילות של גמילות חסדים ומתן הלוואות ללא

על פי הסכם הירושה של משפחת יוסף, משה ויהודית יוסף עתידים לקנות את בית הרב בשכונת הר נוף בירושלים ב-11 מיליון שקל

רווח (גמ"ח), אשר נוסדה על ידי הרב עובדיה יוסף ונוהלה על ידי בנו. פעילות זו היתה ידועה ומפורסמת באופן שאינו ניתן להכחשה, ומעוטי יכולת רבים נהנו ממנה. על פי חוק, פעילות צדקה זו אינה חייבת במס".

באך טען כי הסכום שציינה רשות המשים הוא מחזור ההלוואות והפירעונות שבוצעו בגמ"ח, בעוד שהקרן היא אחוזים בודדים מהיקף הפעילות. לדבריו, הסכום שצוין כולל ריביות שנצברו מלפני כ-16 שנה.

"כיוון שהפעילות מגובה במסמכים ברורים", טוען באך, "והעניין צפוי להיבחן פעם נוספת על ידי רשות המסים, לאחר שיימסרו לידיה מלוא העובדות, אנו מאמינים כי יתברר לבסוף שאין להטיל חבות במס בגין הפעילות".

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?