יריקות, החרמות ונידוי

הטרור נגד החיילים החרדים מצליח לזרוע פחד

סמנכ"ל חדו"ש: העובדה שכל חייל חרדי יודע שבכל רגע נתון הוא צפוי להטרדות, עלבונות, השפלות ואולי אלימות היא ההצלחה של הטרור

שוטרות עוצרות מפגין חרדי שהשתתפף בחסימת הכביש בכיכר השבת בירושלים במחאה על מעצר משתמטים חרדים 26012016 צילום פלאש 90שוטרות עוצרות מפגין חרדי שהשתתף בחסימת הכביש בכיכר השבת בירושלים, במחאה על מעצר משתמטים חרדים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

בשבוע שעבר תיארה חברת הכנסת רחל עזריה מכולנו, בדף הפייסבוק שלה, תקרית שבה הושחת רכבו של חייל צה"ל חרדי בידי קיצונים חרדים. "המחשבה שחייל צה"ל יהיה נתון לאיומים דווקא כשהוא יוצא הביתה היא בלתי נסבלת. יש לנו אחריות כלפי כל חיילי צה"ל", אמרה עזריה.

האירוע שתיארה הוא רק אחד מעשרות מקרים של תקיפה מילולית או פיזית של חיילים חרדים שאירעו בשנים האחרונות. התקיפות כוללות יריקות והחרמות בבית הכנסת, קמפיינים מאורגנים וגם אירועים של פגיעה פיזית. לדוגמה, כמה ימים לפני המקרה שתיארה עזריה בפייסבוק התעמתו עשרות חרדים עם כוחות המשטרה הצבאית באשדוד, שהגיעו לעיר כדי לעצור חרדים שהוכרזו עריקים, והפכו ניידת של המשטרה הצבאית.

בצה"ל משרתים היום כ־5,000 חיילים חרדים ושיעורי הגיוס של חרדים עולים, אבל היום שבו הרחוב החרדי ישלים עם הגיוס עדיין אינו קרוב. בדיון בכנסת שנערך בשבוע שעבר תיארה עזריה אירועים שונים שבהם הותקפו חיילים חרדים. היא שאלה כמה כתבי אישום הוגשו לאחרונה נגד תוקפי חיילים חרדים. סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, אמר כי הוגשו רק שני כתבי אישום.

"האלימות נגד לוכדי עריקים ונגד חיילים חרדים היא תופעה שולית", אמרו ל"מעריב" גורמים בחברה החרדית המעורבים בגיוס חרדים למסגרות מקצועיות בצבא. "יחסית למספר המתגייסים, האלימות המילולית והפיזית מתרחשת רק לעתים רחוקות ורק

אלי שלזינגר, עיתונאי חרדי: מלבד קבוצה קיצונית המונה כ־10,000 איש, הציבור החרדי לעולם לא יתקוף חיילים

בשכונות מסוימות בירושלים או בביתר עילית... אנחנו דווקא מאמינים שחלק ניכר בציבור החרדי לא רק אוהד את החיילים החרדים, אלא במובן מסוים אפילו מעריץ אותם".

אלי שלזינגר, עיתונאי חרדי מאתר "בחדרי חרדים", מוסיף: "מלבד קבוצה קיצונית המונה כ־10,000 איש, הציבור החרדי לעולם לא יתקוף חיילים. חיילים חרדים שמגיעים משכונות מסוימות עשויים להיתקל בבעיה. רוב החיילים החרדים חוזרים הביתה במדים בלי שום בעיה".

לעומתו מדגיש סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "הטרור של תוקפי החיילים החרדים חי מהפחד, לא מהמעשים בפועל. הטרור נגד החיילים החרדים מצליח בגדול. העובדה שכל חייל חרדי יודע שבכל רגע נתון הוא צפוי להטרדות, עלבונות, השפלות ואולי אלימות היא ההצלחה.

"האחראים לכך הם לא רק אנשי הפלג הירושלמי והעדה החרדית, שזורעים טרור ומשליטים הפחד. מי שאחראים הם אנשי הממסד החרדי, הרבנים והעסקנים שרוצים להגביל את הגיוס. לכן הם תוקפים את האלימות, אבל לא את ההשפלות והעלבונות. נוח להם שהחיילים החרדים ייחשבו סוג ב'. לכן צריך להיות ברור: יהדות התורה וש"ס אחראיות לכל הטרדה ולכל עלבון. וחיילים חרדים שיצביעו בעדן בבחירות הבאות בעצם מנגבים את הלחי ומספרים לעצמם שזה גשם, לא רוק".

לכתבה ב"מעריב"איך תוכל לפעול?